Taková blbost a přitom tolik práce, že jo… :) Naprosto netuším, zda se to někomu bude hodit, ale mně to přijde užitečné a než nad tím zase za rok bádat, raděj si to tu, s dovolením, odložím. (ať to nemusím zas X hodin zkoumat a řešit, až to zapomenu).

O co jde? Cloudové úložiště OneDrive je fajn služba pro synchronizaci a zálohování. Nově (dobře, ne zase až tak nově) podporuje i selektivní synchronizaci – takže nemusí se na lokální disk ukládat všechno, co je na OneDrive (dál jen OD, šetřím písmenka). No jo, ale co když chci něco kopírovat/přesunout do složky na OD, kterou nemám synchronizovanou? Račte, zde je návod.

[spoiler show=“Klikni pro rozbalení infa: K čemu to jako je?“]Stručně: na OD mám k dispozici 1 TB místa, tak proč to držet i na lokálním disku (když mám navíc zálohy na externím disku a DVD/BD), ale současně – proč to nemít k dispozici bez hledání těch externích disků a DVD/BD? To je asi hlavní důvod. Mám ale i další – bordel, který nemusím zálohovat X krát, stačí mi uložení v cloudu. Takových souborů mám stovky, hlavně screenshoty, poznámky, různé „free šablony a skripty“ (znáte to – „jednou se to může hodit“) a tak dál. Kdybych měl všechno tohle nahrávat na OD přes prohlížeč a pak mazat z hdd, tak nedělám nic jiného. Když si ale připojím OD jako síťovou jednotku, mohu jednoduše přesouvat ta kvanta dat jedním kliknutím (pravda, nahrávání bude trvat, ale přes prohlížeč by to nebylo rychlejší). Takže proto.[/spoiler]

Co chceme?

Připojit OD jako disk, se kterým pak lze pracovat úplně stejně jako s jiným diskem (pokud je člověk online, pochopitelně). Disk obsahuje všechny složky z OD, nejen ty synchronizované s lokálním diskem (takže jedním klikem vytvoříme zástupce, stejně tak lze přidat složku z OD do nabídky „Odeslat do“).

Jak na to?

Je to prosté! :-) Na webu MS je popsána krkolomná možnost připojení přes Office a kdo ví co ještě, ale naštěstí to jde i jinak. Takhle:

 1. Přihlaste se do webového rozhraní OneDrive.
 2. Klik pravým myšítkem na první nabídku v levém sloupci – Soubory.
 3. Z kontextové nabídky vybrat – Kopírovat odkaz.
 4. Vložit zkopírovaný odkaz kamkoliv (potřebujeme zobrazit zkopírovaný text, takže klidně do Wordu, Poznámkového bloku, kamkoliv.).
 5. Text odkazu bude vypadat takto: https://onedrive.live.com/#cid=sdfjl64sdrer4d6sc1d6sfr7 (zajímá nás tučně, s kurzivou, zvýrazněná část, identifikační číslo (cid) (a v klidu, tohle není moje cid, přepsal jsem to…)).
 6. Teď je čas spustit Průzkumník a zvolit příkaz Připojit síťovou jednotku.
 7. Vyberte písmeno, pod kterým má být OD připojeno, a do pole Složka zadejte: https://d.docs.live.net/sdfjl64sdrer4d6sc1d6sfr7 (ano, končí to na ono cid z kroku 5).
 8. Zaškrtněte Připojit pomocí jiných pověření a současně doporučuju i druhý checkbox (Znovu připojit… – ať to vydrží i restart).
 9. Cvak na Dokončit.
 10. Zadejte své přihlašovací údaje k OD a hurá, další disk je připojen :)

No a teď si hrajte :)

Poznámka na závěr – proč tu nejsou obrázky? Proč je v postupu vynecháno „jak připojit síťovou jednotku“ nebo „jak s tím dál pracovat“? Odpověď je jednoduchá – už takhle je to napsáno až moc „polopaticky“, kdo tohle nedá, neměl by se vůbec o tak „pokročilé IT“ snažit :-) (ale no tak, rejpnout jsem si musel).

10 x štěkáno na “Návod: OneDrive jako síťová jednotka (Windows 7)”

 1. Tomáš napsal:

  Zdravím, máte chybu v návodu….druhá adresa nekončí .net ale .com.

 2. jwkk napsal:

  Sorry, ale už to nefunguje.
  Zkopírovaný odkaz mám „https://onedrive.live.com/?cid=****************“
  Sice mi po pripojování vyskočí přihlášení, ale nejde se přihlásit. Nevím jestli to nemůže být nějakou chybou u mě, ale bohužel zatím jsem na to nepřišel.
  Nevíte co s tím ?

 3. David napsal:

  Tak praktické využití pro to nemám, ale zkusil jsem to ze zvědavosti. Funguje a alepoň vím, že to jde :-) Díky.

 4. Pepe napsal:

  Doplnění navodu pro Onedrive for Business

  Onedrive for Business jako sitova jednotka windows 10

  Moznosti internetu / zabezpeceni / místní intranet – upřesnit – Přidat https://xxFirmaxx-my.sharepoint.com

  Otevrit klasický IE (ne Edge)
  http://www.Office.com – prihlasit – zaskrtnout zustat přihlášen a přihlásit se

  Tento počítač – pr.tl.myš – pripojit sitovou jednotku

  https://xxFirmaxx-my.sharepoint.com/personal/JMENO-ID/Documents

  Zaškrtnout
  -Znovu pripojit při prihlaseni
  -pripojit pomoci jinych prihlasovacich udaju

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!