Volební tým Karla Schwarzenberga odvedl v posledních dnech pořádný kus práce – takový finiš, jaký kampaň nabrala, asi čekal málokdo. Stručně to shrnul na twitteru Miloš Čermák: “Chceme si se zenou dat ted v podvecer sklenku nejakeho dobreho sampanskeho, ale bojime se, ze kdyz tu lahev otevreme, tak podpori Karla.” (zdroj) a fakt – Karel byl všude. S blížícím se okamžikem voleb tak zdravě sebevědomý volební tým mohl začít slavit – a začal. Až do čtvrtečního večera odpovídal styl kampaně stylu pana Schwarzenberga – noblesní, férový a místy humorný. A pak se to zvrhlo.

To, co předvedl volební tým ve složení Jana Kobesová a Martin Kotas na oficiálním účtu Karla Schwarzenberga na twitteru a následně facebooku, považuji za nedůstojné i ve volební kampani Miloše Zemana, natož u KS. Od mediálních expertů s rokem narození 1974 bych takové rádobyvtipné pubertální komentáře nečekal. A trapně komentovat protikandidáty během kampaně, na oficiálním účtu! den před volbami!, mi přijde víc než nefér. Vám ne? Asi jim stoupla sláva do hlavy – přeci jen přes 5000 followers na českém twitteru už značí celebritu…

Není divu, že se u těchto komentářů rozproudila na FB i TW značná debata (stovky komentářů, ale zároveň i stovky sdílení), která pro autory nevyzněla vůbec dobře. Nejčastěji zaznělo “nechte toho”, “přestaňte s těmi spamy”, “tímhle Karlovi škodíte” a tak dále. Ráno tým evidentně vystřízlivěl a, zcela očekávaně, problematické příspěvky i s komentáři smazal. Ani slovo vysvětlení, ani slovo omluvy, nic. Zatloukat, zatloukat, zatloukat, mlčet, mazat. Skuteční profesionálové.

Díky zametení stop tak mohl dnes Karel pro idnes.cz s noblesou odpovědět na jednu z otázek takto (zdroj):

Jak bude vypadat kampaň v příštích dvou týdnech, které máte před sebou?
Nebude velmi odlišná od nynější kampaně, doufám, že se zachová férový ráz, který doteď měla.

Neměla, Karle, neměla. A protože jsem chlapec šikovný, (dnes již odstraněné) příspěvky jsem si ve čtvrtek uložil. Zde jsou ony smazané perly.

Začíná čtvrteční prezidentská superdebata s Václavem Moravcem, volební tým již dopředu oznamuje, že se bude inspirovat stylem online přenosů z Reflexu (tento tweet ještě nesmazali):

image

Následují dva tweety, které přežily výmaz a jede se vtipně glosovat Táňu. Ha, ha, ha:

image

Tenhle tweet mi utekl, takže obrázek tentokrát z facebooku. Jen houšť, týme:

image

A kopneme si do Jany Bobošíkové:

image

Tohle smazali asi jen z opatrnosti – bylo tam jméno protikandidáta, jinak vtip pěknej:

image

No ano, Hitlera jsme tu ještě neměli! Tak šup sem s tím, to je přeci fér:

image

Když už si do Avatara rejpnul Zeman, tak se pochopitelně volební tým KS musí přidat. Ach ta invence:

image

A už pomalu končím, upito má tým řádně, ale zavzpomínal si na dětství. S kampaní to nemá nic společného, ale je to vtipné:

image

Mimochodem na Facebooku už u tohoto příspěvku diskuse nebyla třeba, vše podstatné bylo řečeno jednou větou:

image

To byl fičák, co? Může si toto dovolit jakýkoliv PR profesionál? A v prezidentské kampani? No, podle mého skromného mínění “by neměl” – jistě, může, může se přeci všechno… Přijde mi to nekorektní, pitomé a poškozující samotného Karla. OK, občas každý šlápne vedle, pak by ale měla následovat omluva nebo alespoň nějaký komentář ve stylu “tohle se nepovedlo”. Ovšem na to jsou Martin a Jana moc velcí profíci (podle jejich životopisů na webu volimkarla.cz fakt hvězdy PR), takže smazat a mlčet. Jo, to je vysoká škola PR… Ptal jsem se na twitteru, posílal Janě e-mail (původně mi nedošlo, že by to mohl páchat někdo se souhlasem šéfa online komunikace), nic. Ani ťuk.

Jak by se s takovým “úletem” vypořádal profesionál? Tak předně by k něčemu takovému nikdy nedošlo, ale když už je v týmu blbec, musí se situace řešit. Zde už je nejvyšší čas na krizové PR a to možná co nejpokornější. Uznat chybu, omluvit se a hlavně nic nemazat – protože co je jednou na internetu, to už tam zůstane navždy. Je mezi čtenáři odborník? Já měl ze seminářů krizové PR vždycky jen “dobře”, tak se nechám rád poučit :) Napadá mě – dalo by se i toto využít jako pozitivní promo, jen to formulovat nějak takto: bla,bla,bla, i když jde o osobní selhání jednotlivce, blab,bla,bla způsobené hektickým tempem kampaně v posledních dnech, bla, bla,bla všichni se nezištně věnovali mé kampani na 120%, stojím si za svým týmem tak, jako on stojí za mnou. Věříme, že šlo o ojedinělý exces… Nebudou žádné změny v týmu…. Omlouvám se svým jménem i jménem celého týmu dotčeným kandidátům… – To by mohlo fungovat, ne? Ale smazat a mlčet? To vám, čumáčkové, neprojde lacino.

Aby náhodou nedošlo k mýlce – tyto příspěvky jsou skutečně produktem volebního týmu KS, nejde o nějaký “hack účtu” (což je dnes oblíbená výmluva) ani o “podvrh v Photoshopu”. Jednak tu mám uložené kompletní stránky s komentáři (mám to někam vystavit?) – zvlášť facebook bych asi “nevytvořil na koleni” (tady jsou jen obrázky, nechtělo se mi s tím patlat dlouho) a hlavně – samotný tým na FB krásně konverzoval s fanoušky. Toto je koment pod “ein Folk, ein Reich”:

image

No to jsme se zasmáli!

Otázkou je, co teď na to Karel Schwarzenberg? Asi nic, že :) Ostatně – možná jsem až příliš nemoderní, přehnaně lpící na slušnosti a fair play a zbytečně tu dělám z Komárka Kellnera…

Jako bonus screen reakcí na jednu z posledních hlášek (čtenáři jsou již “lehce” pobouřeni).

image

větší verze zde

32 komentářů na “Takhle ne, Karle! aneb když volebnímu týmu příliš naroste sebevědomí”

 1. snoblondrei napsal:

  ano bylo to velmi nekorektní a strašně škaredé a PR fail jak Brno, ale volit „tohle“ je lepší? http://goo.gl/4nNkL http://goo.gl/KwRTf

  • márty napsal:

   Nedělám předvolební agitaci :) Tento článek je jen a pouze o chybě volebního týmu, na kterou jsem samotný tým 3x upozornil a dal jim dost času na reakci. Nepřišla.

 2. berenze napsal:

  To, že ajťáci nemají smysl pro humor je známá věc. Ale, že až tak :D

  • márty napsal:

   o smyslu „ajťáků“ pro humor nic moc nevím, samotnému je mi bližší PR a komunikace :)
   nicméně – existují etické hranice, které by se neměly překračovat. Je rozdíl, když něco takového napíše jednotlivec (ostatně, koukněte na můj twitter…) a když si toto dovolí napsat (a hlavně v tichosti smazat) profesionál na oficiální účet prezidentského kandidáta.
   Nevím jak pro vás, ale pro mě není hulvátství standardem a oslavovanou vlastností.

   • berenze napsal:

    Ne, jenom nemáte smysl pro humor. To je celé.

    • márty napsal:

     to bolelo… :-)
     a pro boha živého – jsme na blogu, tykat, tykat. už takhle se cítím jako dědek, ještě mi to zdůrazňuj(te)… :)

     • berenze napsal:

      No tykat Vám nebudu. Vykám i mladším lidem, které neznám osobně. Je to slušnost.

      Ale ty příspěvky byly opravdu vtipné. Smáli jsme se tomu doma. A to jsem třeba KS nevolil. Na druhou stranu byla chyba, že se to přeposílalo na FB a proto to asi smazali. Protože lidi nadávali hlavně na to, že mají „zaspamovanou“ zeď. Co se týče twitteru, tak to smazání bude asi z důvodu toho, že nechtěli vést „negativní“ kampaň. Jenom upozorním, že tam byla minimálně jedna podobná poznámka i na KS.

      • márty napsal:

       Vtipné asi ano, nekorektní zcela určitě. O to jde – takovéto vtipy by se v kampani na oficiálním účtu objevit neměly. Toť můj názor.
       Smazání bych viděl spíše na „úklid po nepovedeném kroku“ než na čištění zdi na FB (ostatně – po 12 hodinách jsou už stejně příspěvky v timeline tak hluboko, že nikoho pohoršovat nebudou). FB i TW byl pročištěn v reakci na negativní reakce, v tom se shodneme. Opět dodám – toto se v PR nedělá (tak trochu se v oboru orientuji).
       Jinak – těch poznámek na Karla tam bylo více, a jsou tam pořád – sebeironie mi ale ke Karlovi sedí a nepovažuji to za PR chybu, naopak za výborný tah.
       Díky, že sem píšete, za takovouto diskuzi jsem velmi rád.

 3. HP Pre 3 napsal:

  Nebabráte se v tom už trochu moc? :-)

 4. márty napsal:

  Pro další komentující – nemohli bychom si tykat? :-D

 5. Honza napsal:

  Myslim, ze cela pointa tohoto komentare nespociva ve vymezeni si mezi eticke kampane, ani zda autor ma dostatecny smysl pro humor. Pointa, a to zcela zasadni, je ve smazani prispevku a jejich komentaru. Tak to je vazne demokraticky prusvih a dost se divim tem, kteri toto bagatelizuji.

 6. aaa napsal:

  nebylo to hezke, a nemam rad ucel sveti prostredky, ale urcite to neni duvod volit nekoho jineho. Predpokladam, ze dostanou na zadek a pojede se dale ;) snad lip nez dosud

 7. asd napsal:

  To vám ještě chybí to, jak volební tým Karla postnul že ČT kvůli franzovi musel vypnout bluescreen, protože mu nebyla hlava, jako vtip mezi lidmi je to vtipné, nicméně na stránce kandidáta… :D

 8. Evie napsal:

  no tak hlavní je, že to nepsal Karel, no ne? :D

 9. snoblondrei napsal:

  myslím, že demokratický průšvih je záměrná likvidace Slonkové, 5x předražená stavba dálnice D47 a celkově celá opoziční smlouva, za které se vydíralo a kradlo ve velkém, že Milošku!

 10. RakeW napsal:

  Taky jsem si říkal, že to přehánějí a už večer při debatě mě napadlo, jestli to tam všechno vydrží… Nejtrapnější mi přišel tweet o rozhodnutí ČT nepoužít kvůli Franzovi bluescreen. Ale některý byly docela vtipný :).

 11. Forest napsal:

  Četli jste některý z těch rádoby životopisů? Ty taky stojí za to…

 12. […] odvedli až na pár faux pass při komunikaci na sociálních sítích(pěkne shrnuto třeba na Arčiho blogu), fakt dobrou práci. Hlavně u mladší generace se chytil. Do druhého kola se taky dostal proto, […]

 13. zabka napsal:

  autor ma naprostou pravdu

 14. Jan napsal:

  Stotožňuji se s názorem autora.

 15. wakowlk napsal:

  Marty má pravdu předsedo…..

 16. alena napsal:

  Trochu jste zapomněl, že kandidát je ministrem zahraničí. Těžko sedí a kontroluje, co plácají jeho lidé na sociálních sítích. Pan protikandidát má samozřejmě spoustu času hlídat, jako Vaše Arca. Počkám pár dnů a uvidím, kdo se bude divit víc.

  • márty napsal:

   Zdravím. Tak ještě jednou, asi po desáté – článek je o chování volebního týmu, nikoliv o kandidátovi. Toto je text o PR, sociálních sítích a marketingu. Polemiky o tom, kdo z kandidátů je menší zlo, naleznete například na iDnes :-)

   Volební tým slouží k podpoře kandidáta. Pokud by musel kandidát svůj tým hlídat, pak je to špatný tým.
   Netuším, kdo je „moje Arca“, takže na to odpovědět nemohu.

 17. Falkon Nightsdale napsal:

  Pěkný článek…

  Že šlo o přestřel se shodneme, nejsem si však jist, nakolik to byl zamýšlený (leč neukočírovaný) směr kamaně a jak moc negativní to mělo výsledný efekt.
  Totiž jakkoliv s největší pravděpodobností většině lidí řekněme nad 20 a s minimálně SŠ vzděláním ty „vtipy“ přijdou trapné, nejsem si jist, nakolik byl finiš kampaně určen právě jim a nakolik se spoléhalo, že už jsou rozhodnuti a zaměření se přesunulo na snadněji zviklatenou část voličů oponenta.

  Leč je zajímavé, že po prvním kole najednou Karla nevidět – i když to je možná i tím, že FB jsem viděl naposledy v pondělí…

  P.S.: Tvůj článek jsem našel přes odkaz v Twitterovském infomailu…

  • márty napsal:

   Taky si kladu otázku, na koho byl tenhle závěr kampaně zacílen. S tím „nad 20 a se SŠ“ bych nebyl tak optimistický – posunul bych to na 25+, jo, mám důvěru v inteligenci národa :)
   Psal jsem i šéfovi kampaně, taky nezareagoval, ani na poslaný odkaz neklik, takže komunikaci s nějakým blogerem neřeší…
   Teď hodně zmírnili frekvenci příspěvků na tw i fb, o to větší aktivitu ale projevují podporovatelé – na FB aby se jeden bál vkročit… :-)
   budu muset zase něco napsat – takovou čtenost jsem neměl nikdy :-)

 18. Ferdinand Koskuba napsal:

  Vážení ANONYMNI pisálkové !!!!! Stydíte se za svůj názor či za svoji nedokonalou češtinu ??? Máte též „krásné“ svoje prezentační fotky,ale ten pes a ti smailíci a šmoulíci jsou možná na vyšší inteligenční úrovni než Vy.Trochu nad tím zapřemýšlejte a ve svém dalším životě se nestydte za svoje jméno ani za vlastní názor!F.K.

  • márty napsal:

   Vážený pane Koskubo :-)
   Vzhledem k tomu, že jste o 40 let starší nežli já, tak vaši potřebu moralizovat a vychovávat chápu, nicméně – na svém blogu plná jména nevyžaduji, stojím o kvalitní názory, na jménech mi nezáleží (nehledě na to, že všechny pravidelné čtenáře znám osobně).
   Reprezentační fotky (nebo také avatary) slouží ke snadnému odlišení jednotlivých diskutujících – generují se z e-mailové adresy a jsou tak jedinečné pro každého uživatele. Má to tu výhodu, že zde mohou diskutovat např. dva „Pavlové“ a i tak je na první pohled jasné – který je který. Buď se použije fotografie ze služby gravatar.com (třeba můj Arči) nebo vygenerovaná „příšerka“ (ostatně, u vás se algoritmus trefil, dle mého názoru, celkem dobře :-).
   Co se týče inteligence, pak bych ji soudil spíše podle projevu, nikoliv dle avataru. Vzhledem k tomu, že všichni ostatní zde komentují k tématu a neotírají se o ostatní komentující, tak z tohoto srovnání moc dobře nevycházíte. :-)
   S přátelským pozdravem,
   Martin Jurica, autor tohoto článku, vlastník tohoto blogu a milovník slušné a věcné diskuze (raději jsem to rozepsal, abych nebyl u vás za anonyma)

 19. Ferdinand Koskuba napsal:

  Lituji,ale nevím proč mě provozovatel přiřadil takovou 8.cípou potvoru.Jsem asi někde v animovaném „debilbooku“.I am sorry.F.K.

 20. […] na to čekáte, že ano? A nezklamu vás, co je jednou na webu, to nesmažete (viz článek o podpásovkách v knížecí kampani). Takže, zde je původní Jakubův článek (pro jistotu ještě záloha jako obrázek) a tady […]

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!