Výběr toho nejzajímavějšího, co mě v minulém týdnu (dobře, tentokrát v deseti dnech) zaujalo na těch internetech. Web, grafika, WordPress, srandičky, zkrátka všehochuť. Zajímavosti si ukládám pomocí ifttt.com ze všech možných zdrojů do Evernote (mimochodem – tady je “chybějící manuál” k této službě), tak proč se o úlovky nepodělit. Jdem na to!

Webové technologie

 • Velmi zajímavý přehled nových a nadějných Java frameworků připravil Ajaxline.com – JavaScript Web Frameworks From Future. I když se zaměřují hlavně na Meteor a Derby, mě zaujal poslední zmíněný – SpaceMagic svou intuitivností a pekelnou rychlostí. Real-time JS, to se mi líbí
 • Ještě zůstaneme u JS – neskutečně populární Node.js, který používá i Druidly, se u Net Tuts+ dočkal třetího dílu velmi pěkného tutorialu – Node.js: Step by Step To je tak pěkně napsané, že i já to pochopil
 • Yandex (jo, ten ruskej vyhledávač) uvedl cloud storage Yandex Disk s velmi štědrým prostorem zdarma. Jejich disk nabízí v základu 10GB s možností rozšíření na 20GB pomocí pozvánek. Osobně mi stačí Dropbox a Cubby, ale zase – 20GB zdarma je lákavých. Zvlášť s podporou pro Windows, iOS, MacOS i Android.

WordPress

 • Hlavní zpráva minulého týdne: Vyšel nový WP 3.4.2, který opravuje závažnou bezpečnostní chybu. Na nic, ani na češtinu, nečekejte, a honem aktualizovat!
 • Vyšel zajímavý plugin Pushover Notification for WP, tedy integrace pro službu Pushover, která umí posílat push notifikace na android i iOS. Převedeno do lidské řeči – WP web už konečně může svého majitele otravovat na mobilu. Posílá notifikace typu: nový komentář, nový uživatel, zase ti to spadlo a tak podobně. Velmi pěkné!
 • Stack je minimalistické téma pro WP, tyhle “papírem inspirované věci” mám rád.
 • Další téma, tentokrát pro fotografy – Snapshot. Líbí se mi maximálním důrazem na fotky a “chaotickým” rozházením v prostoru.
 • Responsivní design je dneska IN, ale co s hlavičkou ve WP, aby ho respektovala? Tady je návod – Creating a responsive header in WordPress 3.4 via Webdesigner Depot
 • Krásné retro téma – Commodore. Inspirované mou srdeční záležitostí: BASICem z Commodore 64. Není to dokonalé (nepodporuje češtinu a obrázky se do něj nehodí), ale i tak je to super!
 • A ještě jednou responsivní design – tentokrát s ohledem na iOS a Retina displeje. Vypadá to velmi pěkně, ale otázka zní – vyplatí se optimalizovat jen proto, aby web na novém iPadu vypadal prakticky nerozpoznatelně lépe? Ale jo, není to taková práce: Make WordPress Website Wonderful Using Responsive Retina Themes via Dzinepress (výběr témat)
 • Do detailu rozepsaná databáze WP pro úplné začátečníky. Tohle by mělo být v kodexu… SQL for Dummies: Demystifying The WordPress Database via Noupe
 • Plugin pro zpřehlednění administrace (a že to už potřebuje!) – Bootstrap Admin. Výrazně odlehčí admin části – minimalistické ikony, shlukování menu, zcela nové CSS (přes framework Less) a tak dále. Doporučuju!

Ostatní ICT

 • Společnosti Citrix zveřejnila zajímavý výzkum na téma “Kolik toho víte o cloud computingu” (a ne, nemluvím o předpovídání počasí). Tisková zpráva s pár údaji je k dispozici všem, celý výzkum je placený/pro partnery.
 • Vyšla publikace TOP100 ICT společností v ČR za rok 2012 (via CIO Business World.cz)
 • Jednoduchý, ale překvapivě funkční, návod na synchronizaci narozenin z Facebooku. Funguje nejen v iOS, ale i na Androidu a, na rozdíl od nativní  FB aplikace, nastavuje správný čas (sync přes FB s oblibou posouvá o jeden den, protože nerespektuje nastavení časové zóny…). Konečně! Díky Hongkiat.com za Sync Facebook Birthday & Event Calendar To iPhone Calendar

Grafika, foto, design

Čtení

 • Na twitteru doporučil Honza Řezáč zajímavou knihu. Dal jsem se do čtení a musím uznat, že jde o kvalitní a hlavně velmi čtivě napsanou “příručku odolnosti vůči socio-technikám” :) A také o skvělý učební text…

 • Josef Šlerka na twitteru doporučil další čtení, ještě jsem se k tomu nedostal, ale jeho doporučení je samo o sobě zárukou kvality:

 • Na Reflexu vyšel článek, se kterým nemůžu než souhlasit – Kde cílem školy není vzdělání. O hyperkorektním přístupu a rostoucí obavě o nenarušení harmonického a přirozeného vývoje dětské duše… Ano, hlavně ty malé parchanty nestresovat! Nic po nich nechtít. V Anglii už sklízí plody tohoto přístupu, nás to teprve čeká – ale nebude to dlouho trvat. Obávám se, že se brzo naplní vize z Hvězdné pěchoty (od Heinleina), kdy na pologramotné rozmazlené spratky musela nastoupit armáda a policejní stát… Hlavně nestresovat a respektovat, že 80% třídy má papír na některou z “dis- cokoliv” nebo hyperaktivitu… (Jo, tohle téma chci rozepsat už hodně dlouho, snad se k tomu dostanu).

Všehochuť

 • Koukal jsem na nový seriál ze světa Hvězdných válek a, sakra, to vypadá velmi dobře! Takže doporučuju Star Wars Detours :-)

Zaujalo na Twitteru

Tohle už bez komentáře, výběr tweetů a článků:

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!