Že já se nechám tak snadno ukecat… Inu, sázka je sázka a splnit se musí, takže jdeme na to. Na co? S kamarádem Bebym jsme se bavili o webových startupech (projektech, co by jednou rády vydělaly nějakou tu kačku), a já přišel s tvrzením (které razí mnoho známých webařů) – není problém vymyslet startup, problém je ho realizovat a prosadit! A bylo zaděláno na problém…

Ano, modří už vědí, reakce byla předvídatelná: Když je to tak jednoduchý, tak nějakej vymysli! I červení už vědí, tomu se nedalo odolat – klidně, třeba 10 za hodinu! Naštěstí je Beby gentleman, tak mi dal celých 90 minut na sepsání deseti námětů na webové startupy… Mrcha jedna. Takže, přátelé, jdeme na to. Stopky zapnuty a jedeme (poznámka: fakt na to mám jen 1,5 hodiny, takže omluvte nedotaženost business plánů a možná i gramatické chybky, tady jde o čas – 9 minut na jeden nápad…). Je 23:58, začínáme:

1) Tesco Fousquare

Taky se vám stává, že po příchodu do hypermarketu marně hledáte čočku/čokoládu/pizzu/šampon atd.? Jo, to je součást nákupní strategie – když už se “myšky naučí procházet bludištěm, tak jim ho přestavíme”… Čím víc zákazník bloudí, tím víc toho nakoupí – tak zní základní poučka hypermarketů. Co takhle udělat službu, na principu foursquare, která umožní uživatelům se “čeknout” u konkrétního zboží? Např. “našel jsem jedlou sodu!” nebo “to pivo v akci je tady, mezi těstvinama”? Jasně, narážíme tu na problém s pokrytím GPS v budovách, ale to není nic, co by se nedalo obejít – QR kódy na regálech? Krokoměr (Android to umí s přesností na desetiny metru, většina má i kompas pro určení směru) atp. Výsledek? Interaktivní mapa “čekinů” po celém marketu, automaticky se aktualizující – ta rejže byla tady, hmmm, 4x čeknuto o 40m jinde, ok, rejže je tam! No řekněte, nezjednodušilo by to nakupování? :-)

2) MámBlbejNápad.cz

Měli jste někdy opravdu blbej nápad? Nemyslím tím třeba nakreslit na Václaváku Strom života a sefiroty (ač by to bylo jistě zajímavé), ale něco, co vám přišlo v tu chvíli “tak blbé, až to bylo geniální”? Mě třeba lety napadlo sepsat kuchařku pro psy – včetně vánočního haf-cukroví. Ale nikdy jsem se k tomu nedostal, nebyl čas a hlavně jsem nevěřil, že by se to vůbec prodalo. A? Ano, prodalo by se to – jedna z 1992 a moderní webová tady (design strašnej, ale jde o obsah). Důležitá je realizace, nápad je jen prvotní impulz. Máte nápad? Sem s ním – však on si ho někdo najde! Webová služba mamblbejnapad.cz by fungovala asi takto – zadáte nápad, popíšete ho, rozpracujete až tak, jak jste schopni, a čekáte. Třeba se ho ujme někdo, kdo ho dotáhne do konce. Nápady můžete dát volně k dispozici (Creative Common licence :) ) nebo si je “blbonápadovat” – systém vám přidá ověření, že taková blbost ještě nebyla nikde vymyšlena (google nebo ruční certifikace) a pokud ji někdo zrealizuje, máte autorská práva jistá :-) No není to ACTAuální?

3) PotkameSe.cz

Služba využívající API některé z geolokační služby. Ideálně foursquare nebo google latitude. Případně ze všech dostupných – ať je sranda. Uživatelé služby mohou naplánovat na kdykoliv (možná bych to omezil na nějaký rozumný interval – 14 dní?) sraz s přáteli. Na konkrétní místo nebo čas nebo obojí. Aplikace (v chytrém telefonu) pak upozorní přátele předem (Hele, Karle, za 6 dní bude chlastačka u Koloucha, přijdeš?) a také je upozorňuje, pokud se okolo doby srazu pohybují okolo místa srazu (Hele, Karle, kousek vod tebe teď chlastá Tereza – U Koloucha, jen 800m odsud, tak šup!). Možno využít “přátele přátel”, oblíbená místa, swarn badge a tak podobně. Pro sklerotika, jako jsem já, výborná služba!

4) WiFi Hoooper

Jdete po městě (ano, myslím po Praze, drahé Krno promine) a váš telefon se urputně snaží připojit k desítkám WiFi sítí… Cítíte tu frustraci chudáka telefonu… Zvlášť při pohledu na rychle se naplňující FUP vašeho “neomezeného 3G připojení” (zdravím Vodafone, O2 i T-Mobile. Zmetci!). Co takhle využít algoritmus lučního koníka? Ano – Hop z milované Včelky Máji. Uživatel Hooopera zadá do systému (web aplikace) identifikaci (a případně gps pozici) svého domácího WiFi routeru plus veřejné heslo (cokoliv vyrobené po roce 2005 umožňuje nastavení veřejné AP s přístupem k internetu, oddělené od zbytku wifi sítě. Jistě by šlo i nakonfigurovat automaticky nějakým skriptem). Když takto zpřístupní své WiFi (napojené na ISP bez FUP) dostatek uživatelů, budeme moci mezi nimi “hooopkat” bez nutnosti zatěžovat síť našeho milovaného mobilního operátora. Jistě, tady je nutno doladit bezpečnost a nějaké limity připojení/přenosu (třeba: poskytl jsem Hooopíkům X, mohu čerpat 3x X), ale jako návrh za 9 minut to snad stačí, ne? :-)

– je 0:30, mám tu tedy časovou rezervu, jdu na jedno cigárko, omluvte mě :-)

5) MilýJežíšku.cz

Tohle už kdysi navrhovala jedna půvabná slečna na Twitteru (@sibiranka? @vetrovka? už si nepamatuju), ale dosud to neexistuje. O co jde? Jste v obchodě, něco se vám líbí, ale nekoupíte si to. Kdyby mi to tak chtěl někdo dát k Vánocům… (místo dalšího dárkového balení čaje nebo pantoflů…). A přitom je to tak jednoduché – telefonem vyfotíte čárový kód onoho dárku, GPS k němu přiřadí obchod a je to! Vytoužený dárek se přidá do vašeho seznamu, který vidí všichni kamarádi. Jakmile jej někdo koupí, odškrtne jej jako “splněno” (aby ostatní nekupovali to samé) a Vánoce budou o něco veselejší! (pochopitelně seznam dárků sami nevidíte – jen máte možnost “odškrtnout” to, na co jste nevydrželi čekat do Vánoc).

6) KdeToSakraJe.cz

Sociální aplikace vycházející z teorie kolektivní inteligence či spíše pravděpodobnostního rozložení reakce davu. Tohle by mohla být docela sranda :-) Webová aplikace, založená na jednoduchém schématu otázek a odpovědí dle klíčových slov. Přijdete na web, vidíte formulář: “Kde sakra mám: DOPLŇTE”. Napíšete “Klíče”. Web vypíše nejčastější umístění ztracených klíčů (dle zadání uživatelů) – V kapse, Na ledničce, V botě, Sežral pes atd. Prohledáte navrhovaná umístění a buď kliknete na “Jo, tady to bylo” u některého návrhu (což mu zvýší hodnocení úspěšnosti), nebo ručně vyplníte, kde ty ***** klíče byly: V ledničce (což přidá další místo a další návrh pro ostatní). Postupně se tak služba, díky kolektivní inteligenci, bude neustále zlepšovat a zpřesňovat. Dobrý, ne? Sakra, kde mám psa???

7) CoSeDějeKolem.cz

Takový Twitter křížený s foursquare. Služba pro zasílání krátkých textových zpráv, ale bez sledovaných a sledujících – co vyšlete “do éteru”, zachytí pouze lidé ve vašem okolí – to okolí bych definoval buď na pevno (X km) nebo dynamicky, dle hustoty osídlení v dané oblasti (logicky: v Praze stačí i 200m, někde v Horní Dolní je i 20km celkem samota). Zajímavé by bylo přidání navigace k tomu, kdo vyslal pro vás zajímavou zprávu (navigace ale předpokládá souhlas obou stran, aby z toho nebyl hon na twitter celebrity, že).

8) Tady všude byl, tady všude seděl…

S odbočkou k nesmrtelnému Cimrmanovi zahajuji další startup. Mám moc rád Geocaching, líbí se mi i ta jeho akčnější verze s RPG prvky (nevzpomenu si z hlavy na název, zkrátka stahují se pro to celé “hry” a na Androidu to špatně funguje (až nade mnou nebude viset Damoklův meč časového limitu, tak to dohledám), ale co to ještě o něco ozvláštnit? Současné telefony dokážou udělat QR (mobilem snímaný) kód prakticky ze všeho – co to použít jako jednotlivá vodítka v geolokační QR hře? Jděte na souřadnice XYZ a další kód najdete pohledem na sever. (na severu jsou tři teplárenské komíny, které dohromady dají “live QR kód”). A tak dále. Ostatně – nemuselo by se hledat “něco, co vypadá jako QR), co to udělat jako aplikaci pro AR (rozšířenou realitu) – ve stylu: najdi místo odpočinku posledního Přemyslovce (při přejetí foťákem přes mohylu by se zobrazila další nápověda). A tak dále. Jo, tohle bych si zahrál rád!

– máme 1:05, zase mám čas, jdu si dát kafe

9) UpravMiTo.cz

Služba pro nudící se copywritery a početnou základnu českých “grammar nazi”. Opět vychází z teorie davu, ale bude potřebovat nějakou tu ochranu proti vandalům. Základní myšlenka je jednoduchá – zadavatel vystaví text, libovolně dlouhý, a nechá jej upravovat ostatními uživateli služby. Hodil by se nějaký hezký ajax editor pro přesouvání slov/vět a základní úpravy textu. Výstupem pak bude, po zadané době, upravený text – dle nejčastějších připomínek, změn a úprav. Systém zohledňuje “reputaci” uživatelů – eliminuje tak trolly a vandaly, naopak zvýhodňuje kladně hodnocené uživatele. Hodnocení provádí zadavatel a možná i ostatní uživatelé. Motivace “korektorů”? Reputace, odměny, sociální status…

10) Nemám co hrát, vyměníme?

Ta desátá služba už je, v takto krátkém limitu, docela záhul na nervy, takže jen jednoduše – sám jsem hráč na xboxu a existuje jen pár her, ke kterým bych se vrátil po dohrání. Tak proč z toho neudělat výměnnou síť? Premisa je jasná – do aplikace zadám, co mám za hry (filmy, audio – ať se OSA třeba oběsí na třešni…) a současně zadám, co bych chtěl. Když nějakou gamesu dohraju, odškrtnu ji jako “k dispozici” a čekám. Systém sám najde někoho, kdo má něco z mého “to bych chtěl” seznamu a současně má v “to bych chtěl” seznamu něco, co jsem dohrál. Ideálně ještě zohlední geografickou polohu (aneb – nemusíme dotovat českou poštu, že?) a nabídne výměnu. Elegantní, rychlé a šikovné.

—-

A je to, je 1:27 a seznam je dopsán! Odeslán mailem “druhé straně”. Na blogu se objeví až v 11:17 (publikovat takhle v noci nemá cenu, to mi návštěvnost netrhne…).

Jak říkám – vymyslet není problém, realizovat je. Pokud některé z popisovaných služeb už někde existují, nedá se nic dělat – všechny startupy znát fakt nemůžu…

Jo a ještě dodám malý bonus – aktuálně jsem pozitivně naladěn nabídkám zaměstnání na full-time, tak pokud hledáte mysl otevřenou a tvůrčí, pište :-)

2 x štěkáno na “Deset startupů za 90 minut – sázka”

  1. Lucie napsal:

    Geolokační „RPG“ hra se jmenuje Wherigo. Bod 8 se mi ohromně líbí – takovou hru chci hrát hned! Kdo se toho ujme?:)

  2. Vobluda napsal:

    Suprrr! Epileptický myšohryz by praskl závistí nad Tvým umem. ;-))

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!