Když už jsem to právě z hlavy přepsal do komentáře na Facebooku, tak by byla škoda se o tuhle pozapomenutou historku nepodělit i s ostatními :-) (hlavně abych to měl po ruce a nemusel to zase časem celé psát znovu).

Kolem roku 1550 se papež Pavel IV. rozhodl vyhnat Židy z Říma, nebyl si ale ještě tak jistý v kramflecích, tak se t rozhodl celé pojmout jako náboženskou disputaci – hlava křesťanů versus nejmoudřejší z Židů, podle jejíhož výsledku Židé zůstanou nebo půjdou. Rabínům se ale nechtělo soupeřit s mazaným papežem, nechtěli ztratit svou pověst. Nakonec tak padla volba na starého Mojše, který celý život zametal ulice a neměl co ztratit. Jelikož Mojše toho nikdy moc nenamluvil, vymínil si, že celá disputace se bude odehrávat mlčky. Svatý otec přijal.

I nadešel ten slavný den a papež a Mojše zasedli proti sobě. Po chvíli papež pozvedl tři prsty, Mojše bleskově zvedl jeden. Papež pokýval hlavou a zamyslel se. Pak opsal rukou ve vzduchu kruh a čekal. Mojše ukázal prstem k zemi. Papež opět pokýval hlavou a položil na stůl mešní víno a hostie. Mojše zalovil v kabele a položil na stůl jablko. Tu papež vstal, uklonil se Mojšemu a poraženě odešel.

Svatý otec promluvil ke kléru – „Ten člověk má odpověď na všechno, nemohl jsem jej porazit. Nejprve jsem mu ukázal tři prsty na znamení Svaté Trojice, on mi ale ukázal jediného Boha, který je naším vírám společný. Naznačil jsem, že Bůh je všude kolem nás, on souhlasil a dodal, že je i tady s námi právě teď. Hostiemi a vínem jsem upozornil, že Bůh obětoval svého syna, aby nás očistil od našich hříchů. On ale připomněl prvotní hřích, který nebyl nikdy odpuštěn“.

Mojšeho obklopili rabíni – „Tak jak to probíhalo? Jak to dokázali?“ „A věděj,“ povídá Mojše, „že stačilo trvat na svým? Nejdřív mi ukázal, že máme tři dny na to, abychom vypadli. Tak mu ukážu, že ani jeden z nás se odsud nehne. Tak pokračoval, že vod nás chce město vyčistit. No, já na to, že každej zůstane tam, kde je.“ „A co dál?“ „Dál? No, von vytáh svou svačinu, tak jsem vyndal svojí a von odešel…

Historické okénko: roku 1555 zřídil papež Pavel IV. první židovské ghetto na území Říma. (to už si jistý v kramflecích byl…)

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!