WinDrop :-)(literární úvod, návod v dalším odstavci) Čím synchronizovat a zálohovat soubory po internetu, toť otázka. Pokud šlo jen o synchro mezi počítači s Windows, nebylo co řešit – Live Mesh od Microsoftu mi poskytoval všechno potřebné, no jo, ale pak přišel update, který už nepodporuje Windows XP (ano, ještě je používám na starém notebooku, neb nic jiného nezvládne) a navíc se mi přihodil iPad. A Apple se s Microsoftem moc nemusí, že. Zkusil jsem DropBox, na něj přísahá půlka internetu, ale… Ano, funguje výborně, jenže s takovou “apple-like filozofií” – milý uživateli, víme, co je pro tebe nejlepší, takže si zvykej. Zkrátka – cokoliv chceš synchronizovat, nahraj do předem určené složky. Tečka. Jenže já mám na disku určitý řád (čti: bordel na entou)  a nehodlám vše přesouvat do jedné složky – to už bych fakt nic nenašel… Takže sbohem DropBox, hledáme dál. Vyzkoušel jsem SugarSync (problémy s náhodným smazáním souborů, nebrat), Box.net (není přímo k synchronizaci) a skončil u Syncplicity. To byla výborná služba, žel v poslední době přestala fungovat… Zpět k DropBoxu… Jak to jenom nastavit?

DropBox konečně použitelný!

A hle, trocha pátrání a řešení je na světě – DropBox sice stále umí synchronizovat jen obsah složky “My Dropbox”, podpora pro libovolné další složky je plánována do verze 0.9 (aktuálně tu máme 0.7, takže počítám tak někdy v 2012 to bude…), ale Windows už překvapivě umí symlinky (symbolické odkazy) a DropBox s nimi co? Ano, pracuje! Složky mohou klidně zůstat v původním umístění, v “My Dropbox” budou jen odkazy, simple, dear Watson.

Libovolnou složku tak stačí přidat jako symlink do “My Dropbox” a zapomenout!

BTW – pokud nemáte účet u DropBoxu a chcete začít, zde je odkaz :-) (díky, přispějete mi tím 250MB kapacity. A sobě taky)

Jak na to?

Finta funguje jen na discích s NTFS. Windows Vista a 7 už umí symlinky rovnou příkazem mklink, do starších verzí je potřeba přidat funkci například nástrojem Junction od Sysinternals. Návody, roztroušené po netu, doporučují přesunout soubory do složky “My Dropbox” a v jejich původním umístění zřídit symlink. To se mi ale nelíbí, tak jsem to zkusil opačně – do “My Dropbox” umístit symlinky a s původními složkami vůbec nehýbat. Funguje to také a je to, IMHO, elegantnější.

Vytvoření symlinku:

Windows Vista a 7:

mklink /D “symlink” “originální složka”

např.:

mklink /D “e:\my dropbox\dokumenty” “c:\Users\márty\Dokumenty“

parametr D znamená link pro složku, vyžaduje administrátorská práva. Lze použít i parametr J – značí spojení (junction), DropBox pracuje v obou případech

Starší Windows:

stáhnout Junction, nahrát např. do system32

junction “symlink” “originální složka”

např.:

junction “e:\my dropbox\dokumenty” “c:\Users\márty\Dokumenty“

V Linuxu i MacOS to pochopitelně funguje také, ale linuxáci a applisté to jistě dávno znají :-) Jo, poznámka – vím, že jsem objevil Ameriku, ale já to neznal a možná to pomůže i někomu dalšímu, no ne?

Štítky: , , , ,

6 x štěkáno na “DropBox pro libovolnou složku”

 1. Vobluda napsal:

  Éééé, a teď prosím text hodit do „lidštiny.“ :-D Je to o přetahování souborů? To dělám ručně. Máš jich mít tak málo jako já a nemusíš blbnout s nějakým Boxem. Hehehe…

 2. Štěpík napsal:

  prej „Nelze vytvořit soubor, který již existuje“…tak nevim :/

 3. Bobo napsal:

  Nevím jestli jsi si opravdu jist, že to funguje tak jak má. Opačný postup ohledně synchronizace bohužel nefunguje stále, ale pouze při spuštění systému nebo vyvolání ručně synchronizace (pauznout a znovuobnovit sync pres dropbox nabidku). Ať udělám jakoukoliv změnu či přidám soubor v J i D mklink tak se neprovede sync. Asi to funguje pouze tak jak nechceš a ja taky ne – přesunout pracovní data do dropbox a nastavit mklink ze složky dropbox tam kde byl puvodně.

  Dokonce to píšou i zde http://wiki.dropbox.com/TipsAn.....herFolders – na konci ohledně známích problémů. Škoda vypadalo to slibně.

 4. Martin napsal:

  Hezké povídání, ale…
  Ta filozofie synchronizace právě přes jednu konkrétní složku má své opodstatnění. Mám tak pod kontrolou co synchronizovat chci a co ne. Nechci přeci, a vzhledem k omezené kapacitě to ani zcela nejde, mít v DropBoxu úplně vše ;-)

  Proto si myslím, že je lépe nechat standardní nastavení.

  • proton napsal:

   Váš argument nedává smysl, teď taky synchronizujete jenom jednu složku a právě kvůli omezenému úložišti nebudu synchronizovat (např) celou složku práce, ale jenom aktuální projekty (podsložky). Jenomže kdybych je musel kopírovat do složky My box files (používám Box.net), tak v tom mám akorát bordel.
   Ve složce pro synchronizaci pak vidíte seznam linků na složky ve vašem PC (můžete jim dá i jiné jméno, než je jméno skutečné složky)

 5. […] ale tak, aby se tam nekopírovaly Obrázky, Hudba a Videa – takže klasické přesunutí Dokumentů do Dropboxu se použít nedá. Nejsem fanda instalace desítek programů, ten bordel v registrech mi za to […]

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!