Člověk je tvor společenský, a proto většina z nás nežije na samotě u lesa, alébržto si vychutnává slasti života městského, ideálně pak v domě činžovním či panelovém. Díky pověstné kvalitě zdí a dalších stavebních prvků pak žijeme ve společné domácnosti se svými sousedy a prožíváme spolu všechny události dne všedního i svátečního. Po roce bydlení v kvalitním činžáku ze třicátých let (devatenáctého století) si dovoluji předložit ctěnému čtenáři k nahlédnutí stručné desatero, po jehož osvojení se bez problémů stanete hvězdou každé činžovní rodiny. Jen doufám, že tento blog nečte nikdo z mých sousedů…

 1. Pes, který štěká, nekouše! Sousedé ocení, když bude váš miláček dokazovat svou mírumilovnost co nejčastěji, ideálně 24/7. Pokud nemáte dostatečně pevnou vůli a prokazování mírumilovnosti vydržíte poslouchat jen omezenou dobu, není nic jednoduššího – vás přeci nikdo v bytě nedrží!
 2. Pečení je radost, Hera je pečení! A vaření a vůbec. Všichni milují vaření, ale ne každý na něj má čas. Zapojte proto sousedy! Stačí málo – nebuďte sobci a větrejte dveřmi, všichni si alespoň přičuchnou a vás to nic nestojí. A když se náhodou nepovede? Nevadí, i spálené palačinky voní dobře a není nad to poučit se z cizích chyb!
 3. Bezpečnost nadevše! Cokoliv má zámek, zamykejte. Ideálně na dva západy a vždy, v pravé poledne stejně jako v sedm ráno – platí zejména pro dvojité vchodové dveře, zamknout jen jedny by byl hřích. Bydlíte-li v přízemí, můžete přispět spokojenému soužití ještě více: choďte zamykat i po těch, co dosud neprozřeli. Pár kroků pro vás, velký skok pro bezpečnost.
 4. Hudba spojuje lidi! Každý miluje Lady Gagu, dechovku i Deep Purple, nejlépe současně. Neomezujte se, na co byste si jinak kupovali ty 2500 W bedny? Hudbu je třeba prožívat celým tělem, ve dne, v noci, ve vaně, v kuchyni, všude. Sluchátka jsou přežitek, přeci nebudete sobečtí.
 5. Bez bezdrátu ani ránu! Správná moderní domácnost je pokrytá Wi-Fi signálem od předsíně po koupelnu. Svůj router zásadně stavte na druhý konec bytu než máte pracovnu (místo, kam pokládáte počítač), nastavte mu nejvyšší možný vysílací výkon a pořiďte si tu nejsilnější všesměrovou anténu. Hravě pokryjete celý dům. Pokud tohle udělá 10 sousedů, bude váš dům v noci krásně světélkovat a odpočinete si i od mobilních telefonů – neprojde ani myš, natož ufon nebo paegas.
 6. Vuvuzela forever! Kupte si rovnou dvě a nezapomeňte, že jedině pravidelné cvičení dělá mistra!
 7. Jsme to co jíme! Nechte sousedy, ať vás dobře poznají, vystavujte své odpadky na chodbu. Dva tři dny jsou ideální, do té doby někoho zlákají natolik, že si je odnese. Hlavně nezapomeňte mít v zásobě další várku.
 8. Dům je ve společné péči nájemníků. To ale neznamená, že zrovna vy byste měli něco dělat, nechte přeci nic pokazit, nechte to na odbornících – nějaký soused se určitě najde. Týká se zejména tak odborných záležitostí jako je výměna žárovky na chodbě nebo zavření oken při lijáku.
 9. Děkujeme, že kouříte! Je to moderní, voňavé a společenské. Neomezujte se na svůj byt či balkon, na chodbě to jde také! A konečně – proč si chodit se sousedy pokecat do hospody? Vemte startky, lahváče a pokecejte na schodech!
 10. Hodný soused vám půjčí, hodná sousedka dá. Nenakupujte zbytečně moc ničeho – sousedé rádi poskytnou cokoliv od hřebíku po lokomotivu, respektive od soli po steak. Navíc máte jedinečnou příležitost ku společenské konverzaci, to za to stojí! Zvláště žádost o dvě vejce ve tři ráno je považována za neodolatelnou.

Věřím, že tento krátký souhrn z každého snadno udělá sousedskou superstar, já si ale raději jdu vyřídit hypotéku na samotu u lesa… :-)

4 x štěkáno na “Desatero spokojeného sousedského soužití”

 1. […] This post was mentioned on Twitter by Vlad Hrouda, Martin Jurica. Martin Jurica said: Novy clanek na blogu: Desatero spokojeneho sousedskeho souziti http://bit.ly/9VEWcq […]

 2. Vobluda napsal:

  To víš, jiný už to s lidma nebude. :-(

 3. […] i Bertík se pokojně pásli a vodu, kterou jsem jim s dcerou raději pod přísným dohledem lufťáckých sousedů přinesla, nepoctili ani jen pohledem a klidně spásali zbytky trávy, která byla ještě včera […]

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!