a nemyslím tu, co vedla Šumavou, Staňkovským rybníkem i řekou Moravou, jak zpíval Vyčítal. Myslím hranici morální či slušnosti. Hranici, která splývá s „politickou korektností“ (ten termín i jeho obsah bytostně nesnáším) nebo se společenskými mantinely. Zkrátka místo, na kterém si řekneme – tohle už ne, tohle už je moc. Kde je a je vůbec někde? Nebo je to jen diktát společnosti, módních trendů? Nebo je to tak individuální záležitost, že bych si na tom mohl vybudovat doktorát ze sociálních věd? Nevím. Nejpravděpodobnější se mi jeví, že jde kombinaci všeho uvedeného a ještě stovek dalších faktorů. Jedno je jisté – ta hranice není pevně daná, posouvá se i ze dne na den.

Tu moji teď atakoval příspěvek od Davida Grudla (modří už vědí, červeným nebudu představovat) na twitteru. @davidgrudl píše: Kolik potřebujete Poláků, abyste položili vládu? Jednoho – pilota. Stručné, jasné a (vzhledem k aktuálním událostem) velmi, velmi cynické. Příspěvek vyvolal na twitteru vlnku nevole a asi stál Davida i pár followerů. A mne pobavil. Asi tak na vteřinu, pak mi došel celý kontext, aktivovaly se „morálně obranné mechanismy“ a já se zastyděl. Tohle přeci není téma, ze kterého by si mohl člověk dělat srandu. Nebo je?

A v tom je ten problém. Ne že by ten vtip nebyl vtipný, ale nesluší se. Nesluší se žertovat, ani takto cynicky komentovat … co? Smrt? O smrti je řada výborných vtipů, je lepší se jí smát než bát. Smrt konkrétních lidí? Rozhodně – před pozůstalými rozhodně ne. Politickou katastrofu? Ale jděte, z toho jsou nejlepší vtipy. A tak dále. Takže, zcela logicky a racionálně, na onom vtipu není nic špatného – dokud si uvědomujeme, že to je jen vtip a ne světonázor – ano, je netaktní, velmi cynický, nevhodný, krutý atd. Ale ne vůči každému. Je jasné, že jej nemůže vyprávět náš premiér. Je jasné, že na návštěvě v Polsku si jej také odpustíte. Ale není o mnoho horší, než, řekněme, starý známý: „Kdy bude na Slovensku dobře? Až tam budou jen dvě vrstvy – HZDS a 3m vrstva hlíny.“.

Abychom si rozuměli – nesnažím se tu zmíněný vtip obhajovat, nebo dokazovat, jak je vtipný. Ne. Jde mi o ten obranný mechanismus, kterým jsme vybaveni. A proč funguje stále striktněji. Přiznejme si – kdo z nás neslyšel aspoň deset různých „vtipů“ o 11. září? A ani jeden vás nepobavil? Ne? Ale no tak, sami sobě lhát nemusíte. A vidíte – útok na dvojčata byla tragédie daleko větších rozměrů a zapříčinila statisíce dalších mrtvých. Myslíte, že pokud by k tomu došlo letos, vznikla by stejná spousta rádoby vtipných textů, videí a kdo ví čeho ještě? Domnívám se že ne. Postupně se, dle mého názoru, ta hranice stává stále striktnější a posouvá se.

Nedávno jsem četl na Neviditelném psu diskuzi o „krajně rasistickém a nechutném vtipu“, který „přesně odráží rasizmus Čechů a civilizované lidi (v tomto případě Američany) nutí zvracet“. Šlo o tenhle: „Náčelníku, mám pro vás dvě zprávy – špatnou a dobrou. Ta špatná – do naší rezervace emigrovali cikáni. Ta dobrá – chutnají jako bizoni.“. Nevím, osobně mám raději židovské anekdoty nebo ten příběh o puntíkatých hadech, ale tohle také není špatné – dokud si uvědomujeme, že jde o vtip. Nebo je to opravdu tak rasistické a nechutné? Před deseti lety, kdy jsem jej slyšel poprvé, to tak přišlo málokomu.

Mohl bych pokračovat dalšími příklady, ale asi není potřeba. O co mi jde, jsem vysvětlil a teď prosím vás, čtenáře, staňte se i autory. Napište mi do komentářů svůj názor na onu hranici, na obranný mechanismus, na společenské morální kondiciování, zkrátka – proč tomu tak podle vás je a zda se opravdu ta hranice posouvá. A kam. Moc by mne to zajímalo, ale sám na to nemohu přijít.

Díky za názory!

13 x štěkáno na “Kde je ta hranice?”

 1. Anonym napsal:

  Nemyslím si, že by se ona hranice příliš měnila, a už vůbec ne, že by se stávala striktnější… Humor jako reakce na tragické události je vcelku přirozená věc, a od dob vtipů o Holokaustu nebo o Somálcích je to pořád podobné – ostatně Heydrichův výrok o Češích jako „smějících se bestiích“ tak úplně mimo nebyl.Tady jde podle mého názoru spíš o faktor času – poněkud příliš brzy po samotné katastrofě na to dělat si z toho, s prominutím, „prdel“. Ony ty vtipy o dvojčatech taky nevznikly 11. září; s trochou odstupu už je to jaksi přijatelnější.Na druhou stranu nemohu říct, že by mne v této souvislosti určité myšlenky s nádechem černého humoru nenapadaly; jen jsem si řekl že je slušné nechat si je pro sebe. Miloš Čermák ostatně totéž přiznal veřejně; i z toho důvodu bych si ty, kteří to vidí trochu jinak, netrfoufal napadnout. Pokud to nebyla vyloženě provokace, to by mne nepřekvapilo :-)Krok stranou: osobně mi spíš (jak mám k problematice trochu blíž) při jakékoli letecké havárii nebo katastrofě vadí, jak je všem okamžitě úplně jasné, co se přesně stalo. Jestli se nějaká hranice posunula, tak je to ta „všechno znám, všemu rozumím“ – stačí se podívat, co expertů na problematiku klimatu se nám všude vyrojilo… Spekulace o příčinách havárie jsou poněkud necitlivé jak k obětem nehody tak k (většinou) pilotovi, kterého je nejsnazší obviňovat.

 2. Anonym napsal:

  Podle me zadnej vtip nemuze byt za hranici, pokud je jasne, ze to je vtip. Jak muze nekoho urazit vyrok, ktery neni myslen vazne?Rasisticke vtipy prece nejsou problem, rasisticka vazne minema tvrzeni ano.

 3. pavilionka napsal:

  Pro mě se hranice asi dost odráží od konkrétní nálady :) Ale vždycky mě překvapí, jak se kvůli takové banalitě, jako je vtip, může rozpoutat tak vášnivá diskuze… ať už je na jakékoliv téma… To snad nemají lidi jiné starosti? :-)) Já osobně jsem se tomu vtipu upřímně zasmála. Znamená to snad že jsem necita? Copak se směju samotnému neštěstí??? To by přece neudělal snad nikdo… směju se genialitě vtipu. A to je také jeho účelem…

 4. Adam Š. napsal:

  Nepovažuji to za neúctu. Je to vtip. Vystihuje absurditu situace mnohem lépe než nějaký pohnutý projev. To je podobné, jako by někdo zatracoval lidi, co se smějou groteskám, že jsou sadisti a líbí se jim, když někdo trpí. Je to nepochopení. Ale to se u humoru stává. Můžu akorát pogratulovat Davidovi za odvahu se těmhle spravedlivě rozhořčeným pseudomoralistům a jejich nepochopení vystavit.

 5. Ondřej Koziorek napsal:

  Ono z každé tragédie se na internetu dělají různé vtipy (sáňkař z Gruzie, Haiti, apod), to už jste si snad museli zvyknout. Jim se víceméně aspoň pousměje každý kdo má smysl pro humor i když je trošičku drsnější, tedy kromě těch, kterých se to nějak dotklo (příbuzní).

 6. keff85 napsal:

  Četl jsem o průzkumu, podle kterého lidé na otázku „cítíte se šťastní?“ odpoví „ano“ všude na světě stejně často – nezávisle na HDP, výši platu, politickém zřízení, míře svobody… mě z toho vyplývá, že jsme prostě neuvěřitelně přizpůsobiví, a dokážeme smutnit v blahobytu i se smát v koncentráku. A humor je jen jeden z prostředků jak se s okolním světem vyrovnat.Takže myslím, že množství vtipů je víceméně konstantní v každé situaci (nebo možná čím ‚zajímavější‘ – neobvyklejší – situace, tím víc) – myslíte že v koncentračních táborech se nevtipkovalo?Tu subjektivní hranici má každý jinou, podle své situace a zkušeností, ale objektivně asi neexistuje situace, které by se nikdo nezasmál – tedy imho paušalizovat humor nejde.

 7. keff85 napsal:

  …nebo ještě jinak, někdo se s katastrofou vyrovná promočeným kapesníkem, někdo černým humorem. Mě černý humor připadá konstruktivnější a účinnější :).“Nad Katyní se zřítilo polské letadlo, ruští vyšetřovatelé již našli 5000 mrtvých…“

 8. Brbla napsal:

  Pokud udělal Davídek fór „na Poláky“, není v tom nevkus nebo posmívání se neštěstí sousedního státu. Já bych to tipoval na hořké kritizování zpravodajství. Všichni se teď předhání v tom, kdo přinese srdceryvnější příspěvek proložený reklamou… Frašku z toho udělaly média – vše je přesyceno – tisk, mimořádné TV vstupy a výstupy, internet. Smutná realita se zkrátka dostala do křeče.

 9. přesle napsal:

  Já si připadám trochu mimo, protože nějak nechápu, proč se kvůli tomu rozhořčovat. Sice mě to nerozesmálo, ale myslím, že to je celkem trefné vzhledem k aktuálním událostem. Vesměs mi ta událost ale nepřijde horší než dva airbusy spadlé v létě. A věřím, že pilot to přistávání měl rozkazem od některého z přepravovaných, protože si musel být nejvíce vědom rizik.

 10. knyttr napsal:

  A tak jsme vtipem zabili nevinné.

 11. Martin napsal:

  wow, netušil jsem, jakou odezvu bude mít obyčejná sociologická glosa :-) ok, zmíněním Davida jsem zajistil publicitu, ale že bude až taková, to mne nenapadlo. dík.ale zpět k tématu, většina komentujících pochopila, že neřešíme ani onen vtip, ani autora, ani cokoliv jiného konkrétního – pouze ten obranný mechanismus, mantinel atp.Zaznělo tady mnohé, co jsem nevzal původně v úvahu – časové hledisko (pod celý Jakubův příspěvek se rád podepíšu :-), relativnost neštěstí, nálada, obranný reflex atd. Moc díky, komentujte dál :-)

 12. Adam Zbiejczuk napsal:

  já si hlavně myslím, že zo byl chabý vtip. id gorre dal v ololu tohle: http://bit.ly/9vGWan a já takhle komentovat můžu, protože jsem Polák…

 13. Anonym napsal:

  Fakt je, že nebyl nic moc – a že David G. mezitím postnul pár řádově lepších :-) Já bych pár dní počkal, ale když už, tak už.

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!