Včera banán vznesl zajímavý dotaz – proč mám v komentáři ten obrázek zamračené topinky? :) A bude tam pořád? Inu přátelé, je to plně na vás – ikonka ke komentáři je už skoro na každém webu, tak proč se jí bránit? Technicky korektně se to jmenuje Gravatar a každý si může jednoduše zvolit jakoukoliv ikonku, která se bude zobrazovat u všech jeho příspěvků prakticky po celém internetu. Chce taky jednu? Je to záležitost na dvě minuty, tak šup, jdem na to.

Ksichhtík se přidává ke komentáři podle mailové adresy, kterou zadáte. Můžete mít pro každý mail jinou, a nebo pro všechny stejnou, jak je libo. Jedinou podmínkou je registrace na gravatar.com – dokud ji nemáte, bude se zobrazovat váš komentář bez ksichtíku, a nebo se použije automaticky vytvářený škleb (tak je to i tady na doupěti) – ten bude ale opět stejný u všech vašich komentářů. No, proč si tam nedat třeba šibu, že? Inu, co budete potřebovat?

 1. 2 minuty času
 2. obrázek
 3. mailovou adresu :D

Jdeme na to, gravatar je v angličtině, ale přidám obrázky, takže zvládne i neangličtinář.

Přejděte na stránku http://www.gravatar.com/ a nahoře vyberte z Log in to, or Sing up for, Gravatar možnost Sign up.

gravatar01Na další stránce zadejte do kolonky Email svůj mail a odešlete jej pomocí Signup čudlíku.

gravatar02 To byl fofr, že? Tak teď si počkejte, až dorazí na zadanou adresu mail. Bude v něm něco málo napsáno a dva odkazy. Pro aktivaci účtu klepněte na první (nebo jej zkopírujte do prohlížeče):

gravatar03Tak, zobrazí se stránka pro poslední úpravy. Do políčka Nickname zadejte svou přezdívku (je naprosto jedno, co napíšete, je to jen pro identifikaci na gravataru a nikde se nezobrazuje :) – jen čísla a malá písmena bez háčků a čárek. Do následujících dvou (password a passoword (again)) zadejte heslo, se kterým se budete přihlašovat ke gravataru (třeba když budete chtít změnit obrázek nebo přidat další mail) – mělo by mít aspoň osm znaků (otrava, vím) a vyplněný formulář odešlete pomocí Signup. Možná vyskočí chybka – ať už krátké heslo (password issues) nebo již použitá přezdívka (nickname used), v tom případě to zkuste znova :)

gravatar04  No a tím je hotovo, směle se přihlasme. Do přihlašovacího dialogu zadejte svůj mail a heslo ke gravataru (které byste si ještě měli pamatovat, protože jste jej právě vytvořili :) a přihlaste se klepnutím na Login.

gravatar05No a to je vlastně všechno. Teď se zobrazí váš účet na gravataru a můžete si přidat obrázek. Jdeme na to. Gravatar upozorňuje, že ještě nemáte žádný nahraný obrázek (Whoops, looks like you dont have any images yet!), to musíme změnit.  Takže klepněte na odkaz Add one by clicking here! a už to skoro bude.

gravatar06Na výběr je několik možností, kde obrázek získat. Nás zajímá první – My computer’s hard drive – neboli z mého (ehm, vašeho) počítače. Další jsou pro vložení nějakého obrázku z internetu a poslední přímo z webové kamery, to necháme na příště. Takže klepneme na první možnost.

gravatar07Výběr obrázku je klasický – klepněte na Procházet a zobrazí se okno s vaším diskem. Zde vyberte obrázek (cokoliv, jen nezapomínat, že velké fotky se déle nahrávají), cvakněte na Otevřít a cesta k obrázku se zobrazí v šedé kolonce. Čas cvaknout na Next.

gravatar08  gravatar09 gravatar10

Už to skoro je :) Obrázek se načte a zobrazí. Část, označená čárkovaným čtverečkem, je to, co se uloží jako vaše ikonka. Rámeček je možno myší libovolně zvětšovat, zmenšovat a posunovat. Až budete spokojeni s výsledkem (zobrazuje se jako Preview na pravé straně), cvakněte na Crop and Finish! Zbývá už jen krok.

gravatar11Jde o americkou službu, takže ještě označení věkové přístupnosti vaší ikonky – aby se mládež, masakrující spoluobčany basebalovou pálkou, nemusela dívat na nějaké nemravnosti – jako třeba odhalené ňadro v rozlišení 20×20 pixelů… Počítám, že budeme mít jen cudné ikony, takže směle klepněte na Type G (aneb – zobrazuje se i na fóru mateřské školky).

gravatar12 HOTOVO!!! právě jste si přidali gravatara ke svému mailu! Do 24 hodin se bude zobrazovat u všech vašich příspěvků :) Tak šup, ať už tu nemáme jen divné topinky :)

gravatar13No, a pochopitelně si můžete přidat libovolný počet obrázků a střídat je – jen nezapomeňte, že změny se projeví u všech komentářů a až po 24 hodinách (plus mínus). Taky jde přidat více mailů a každému jiný obrázek atd. Ale o tom až příště. Tak šup komentovat :)

Koukám, že jsem to vzal důkladně… Ale je to fakt jednoduché, jen jsem to rozepsal maximálně detailně :)

27 x štěkáno na “Zamračený toustový chleba a dalši ksichtíky”

 1. márty-testovací napsal:

  No a takhle to vypadá v reálu :) Pěkný gravatar, no ne :)

 2. Arista napsal:

  Upřesnění, tuším, že se ptal **Banán**.

  Snažila jsem se přihlásit, ale hlásilo to, že „user name“ už je obsazené. :-( Nechci mít 1000 přezdívek, takže já zůstanu u ksichtíku.

  Ale díky za krásný návod, budu vděčná i za další, abych byla chytřejší.

 3. banan napsal:

  Jééminkote! No prozatím si asi ponechám tu topinku :)

 4. wakowlk napsal:

  no já jsem zadala adresu a ono mi to napsalo – >> Sorry, that email address is already used!…nevím co to znamená, ale dál to nejde….:-(

 5. márty napsal:

  Štěk pro Arista: jejda, díky! Opravil jsem to, nevím, jak jsem zaměnil banána za Aristu :) Ale jako přezdívku je možno zvolit cokoliv – nikde se nezobrazuje a slouží jen k přihlášení do gravataru – což nechápu, protože se dá použít i mail, což se mi zdá jednodušší :) Taktéž přidáno do článku :)

  Štěk pro banan: hlavu vzhůru, je to snadné

  Štěk pro wakowlk: to znamená, že zadaný mail už je v gravataru registrovaný, hmm, že by to už někdo zkoušel? Vyzkouším a přidám dodatek, jak v tomhle případě pokračovat. Momentík :)

 6. márty napsal:

  Štěk pro wakowlk: OK, tak je to takhle:
  Pokud gravatar píše, že **– >> Sorry, that email address is already used!** pak zadaný mail je už registrovaný. Co s tím? Jednoduché – místo **Sign up** zvolit **Log in** a na stránce, která se zobrazí, cvaknout dole na **Forgot your password?**.
  Zobrazí se stránka *Reset your Password*. Do políčka **Email or username:** zadat mail a cvak na **Reset**.
  Teď šup do mailu, přijde zpráva od gravataru s textem **[Gravatar] Verify password reset** a v ní je odkaz. Ok, cvak na odkaz a máme tady stránku **Change your password**. Do obou políček zadat nové heslo a cvak na **Set password**. Toť vše.
  Teď už se zobrazí stránka s mailem a je možno přidávat obrázky – jak je popsáno výše.
  Tak a je to :)

 7. banan napsal:

  No tak jsem tam dala shibi hlavu :) na zkoušku, tak jsem zvědavá.

 8. banan napsal:

  Ježíši, zase topinka! Aha, vlastně po 24 hodinách, no tak to mám čas si přelouskat kus Harryho Pottera :)

 9. márty napsal:

  Štěk pro banan: aktualizoval jsem ručně gravatary pro tenhle web, krásná hlavička :) gratulace :)

 10. banan napsal:

  Štěk pro márty: Paráda, úžasné, už jsem si uděla zásobu pěti psích hlav :)))

 11. wakowlk napsal:

  tak snad to mám dobře, a budu čekat kdy se objeví moje šibí hlava….:-)))))

 12. márty napsal:

  Štěk pro wakowlk: krásná Sněhurka :) Teda přátelé, tady bude přešibeno :) Jen tak dál! Hned to vypadá tématičtěji!

 13. wakowlk napsal:

  Štěk pro márty: já teda zatím vidím ten švidratej trojúhelník….Sněhuli nee

 14. wakowlk napsal:

  Štěk pro wakowlk: jůůůů Sněhulééé, márty, jak můžeš napsat přešibeno, když šib není nikdy dost…:-P

 15. banan napsal:

  Vyměnila jsem Rexíkovu hlavu za hlavu jedné ušaté fenky z Himalájí,moc krásně se na mě koukala, takže si zaslouží být taky někde uveřejněna :)

 16. Arista napsal:

  Tak jsem to zkusila a budu 24 hod. napnutá :-)

  *Marty* vím, že třeba na seznamu jsou ikonky (nepoužívám seznam, tak to tak neznám), bude tam tahle ikonka nebo to si musí nastavit uživatel seznamu?
  (jsem hrozně zvědavá)

  PS
  Jéje, jakýchpak 24 hod. Už to tam je :-)

 17. Ivana z Ba napsal:

  Veľmi dobrý popis „práce“. Ďakujem aj ja. Som zvedavá, či som to zvládla, ale myslím, že áno. ;-) Dala som si tam pre obe moje mailové adresy rovnaký obrázok, tak dúfam, že som to pri pridávaní druhej adresy nepototo. (Nevedela som sa dočkať, až to Marty napíše…) A už len čakať… Ach jaj. : – )

 18. banan napsal:

  Štěk pro márty: Tak chudak nas Rexik se po vzoru Arčího taky nechal zmasakrovat. Olda ho mel na voditku a pribehla fena nejakeho kavkazkeho ovčáka nebo co a začala ho cupovat.Ten debil panicek rekl, ze to tak dela. Bohuzel si na nej vzal Olda v soku jen telefon, ktery ted samozrejme nezveda. Pouceni Arciho pribehem jsme ho hned vzali na veterinu a jesteze tak. Ma na zadech osklivou ranu a ještě je kůže odchlíplá,jak s ním ta fena mávala. Takže je oholen, zkrvaven, ma antibiotika a musime mu ranu vyplachovat. Ja bohuzel v ordinaci malem omdlela,takze nevim jak budeme vyplachy aplikovat:). Takze sbohem sobotní běžky a sbohem Brno za 1500. Stesti ze ho ten pes nezabil. Navic je v tom nevinně,ten pes ho kousl jen tak sám od sebe!

 19. márty napsal:

  Štěk pro banan: No to je nějaké protišibí spiknutí, nebo co… Chudák malej, že drbeme a držíme palce! Olda je ještě duchapřítomný, aspoň telefon, my už toho blbce naháníme od pátku a nic… Ale aspoň že z Arčiho srážky vzešlo něco dobrého – ta veterina. Ono to na chlupatých šibách moc vidět není a náhoda je blbec… Brno, ju? Tam taky nejedeme… Sice jsme se přihlásili jen na neděli, takže to tak nebolí, ale stejně – chybí nám poslední cac :( Ale, hlavně zdraví, to je důležité!
  Tak držíme palce marodovi, ať se to rychle hojí! A dejte vědět další vývoj!
  PS: málem omdlela? tsss, se mnou to při prvním pokousání švihlo regulérně… povídá doktor: a takhle budete vymačkávat hnis. Pak si pamatuju akorát šílenej smrad čpavku a hlášku: jak tak koukám, dáme tam raději dren… :D

 20. banan napsal:

  Štěk pro márty: No opravdu díky Arcimu jsme tam hned jeli, v chlupech nebylo nic videt, az na veterine najednou začala téct krev. Asi bychom na ranu pozdeji narazili, ale je dobre, ze byl hned osetren. Minule jsme s kousanci jeli az za tyden, ale to bylo jen skrabnuti. Tohle je oskliva otevrena rana, navic ma odchlipnutou kuzi od masa, jak s nim ta fena trepala a dostal antibiotika.
  No nam taky chybi posledni CAC, tak jsme si rikali, ze dame Brno a pak až shibi sraz v zari,protože na shibi sraz v breznu tady nebudeme. Jsem nastvana, protoze ucty za veterinu a promarnena vystava jsou uplne zbytecne naklady, na druhou stranu jsem rada, ze Rexicka chudacka ta fena nezabila. Kdyby si za to mohl alespon sam a na psa treba zautocil on, tak se muze poucit,ale v tomhle je kupodivu nevinně.Navic sel hned u nohy.
  Slava, nejsem sama co omdlévá! Mam opravdu radost! Já koukala jak mu čistit tu díru v zádech a pak Rexík vřeštěl a udělalo se mi vedro, začala jsem se svlekat a pak jsem se jen držela stolu, sestricka mi podavala leky, ale ja videla cerne,tak jsem si je pohmatu vzala a vyvravorala ven a tam se sesunula.Vubec nevim co rikala, olda taky ne, protoze ji neposlouchal :) Jeste doma jsem videla rozmazaně. No jestli budu mit dite a ono si rozbije koleno a ja sebou potom plácnu, tak to potěš.

 21. […] nové blogovzetí). Nejdřív ale krátké přání rychlého uzdravení Rexíkovi, který bohužel následoval Arčiho příklad :( Ať se to rychle […]

 22. márty napsal:

  Štěk pro banan: u dětí na to člověk tak netrpí :)

 23. márty napsal:

  Štěk pro Arista: těch 24 hodin je spíš moje „alibi“ než realita :) jde o to, že hodně webů, včetně doupěte, používá *cache* – tedy jednou načte a pak používá to, co už má. Aktualizace je pak právě těch 24 hodin (nejčastěji). Po úspěchu ksichtíků jsem to tady vypnul, takže se změny projeví prakticky ihned :) Co se týče Seznamu, tak ten používá vlastní ikony a na gravatar z vysoka kašle. Takže ne, tam je potřeba si ikonku nahrát zvlášť. Bohužel. Gravatar se používá hlavně na menších webech, blozích, které běží na wordpressu (super systém, nedám na něj dopustit – jak si na něm udělat za 20 minut podobný blog, jako je doupě, popíšu brzo :))

 24. Arista napsal:

  Štěk pro márty: dík, já si to myslela. Je to škoda, mně by se líbilo mít všude stejnou ikonku.

 25. Arista napsal:

  Štěk pro banan: teda co vy tam máte v Praze za psy? Možná jsou ti psi frustrovaní z toho velkoměsta? ;-)
  Tak ať se Rexík rychle uzdraví.

 26. banan napsal:

  Štěk pro Arista: Děkujeme. No možná, nebo jejich páníčkové. Frajer od té pominuté feny nám nezvedá telefon, to mě vytáčí nejvíc. Pokousat Rexík nějakého psa, automaticky to beru na sebe, jako svoji ostudu a zaplatim veterinu a hlavne se zajimám.

 27. márty napsal:

  Štěk pro Arista: Inu i na seznam se dá nahrát vlastní fotka :)

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!