Děkujeme, že kouříte je drsnej film, jen co je pravda, ale taky dost inspirativní. Na jeho základě jsem si nejen začal podrobně číst složení na krabičkách (tfujtajxl), ale taky přibližně spočetl, na kolik jachet jsem už Philipu a Morrisovi přispěl… No, na jachty to nebylo, ale nějaké to ojeté autíčko by se za těch cca 200 tisíc koupit dalo. Jo, jsem kuřák a silnej a stydím se za to. Proč to ale píšu? Nu, je na čase s tím něco udělat a pokud to klapne, možná tohle povídání inspiruje i jiné :) A protože žijeme v 21. století, půjdeme na to elektronicky s e-cigaretou (popis dále).

Tak jdeme na to

Přestat kouřit jsem zkoušel už mnohokrát, od přístupu “pevná vůle” jsem pokračoval přes náplasti (špatně hoří…), žvýkačky (hoří ještě hůř) až po “dnes o jednu méně”. Všechny postupy měly stejný efekt – týden bez cigarety, pohoda, dva týdny – hurá! Nejpozději do měsíce jsem si zase zapálil. Nu jo, mám na cigára, jak říká chytrej kolega, orální fixaci :-)

Takže jsem číhal, až se objeví něco, co mi pomůže přestat a přitom si moci “zapálit”. A konečně se povedlo – řešení se jmenuje elektronická cigareta a vypadá docela zajímavě. O co jde? De facto o vylepšený nikotinový inhalátor (prodává se už léta, ale tak nějak to není ono – nekouří) v podobě klasické cigarety. Místo tabáku obsahuje roztok s nikotinem a tabákovým aroma – potáhnete z “cigarety”, roztok se ohřeje a vznikne pára. Toť vše. Ano, pořád do sebe perete nikotin, ale tím to hasne – pochoutky typu dehet, popílek, amoniak, formaldehyd, čpavek atd. atd. (je jich přes 4000, z toho 100 prokazatelně karcinogenních…). E-cigareta vypadá jako běžná cigareta, kouří (méně, ale přece), svítí :) (dioda pro efekt žhavení), chutná podobně (jen po ní není v puse jako v krematoriu) a není cítit.

OK, konec reklamštiny :) A jdeme na to. Neodolal jsem a objednal si jednu z těch novějších a levnějších – mini 5G. Bratru 1400 Kč – to se může zdát docela dost, ale na druhou stranu – zdraví máme jen jedno a z dlouhodobého hlediska (2 měsíce) to je levnější, než běžné cigarety. Jak to? Nu, patrony s náplní se prodávají po pěti kusech za cca 130 Kč. Jedna patrona by měla vydržet jako cca 20 cigaret – hmmm, krabička za 26 ? To jde :) Každou patronu je možno 5x doplnit (náplň cca 300, vydrží 50 doplnění) – abraka dabra: krabička pod 11 kč :-) Tak tohle by mohlo nalákat snad každého :)

Tolik teorie :) Včera odpoledne dorazil ten zázrak poštou, takže jdeme na reálné postřehy.

Realita – první den

Tak šup, hračka dorazila, jdeme na to. Po rozbalení člověka překvapí několik věcí – velikost (čekal jsem větší, doufal v menší) odpovídá asi tak o 5mm delší 100’s cigaretě. Hmotnost – na elegantní zavěšení v koutku to není, váha cca 15g, to je 7x víc, než normální cigareta. Design – velice věrná podoba, ale hlavně výborné dílenské zpracování. Inu, zapalme si. V balení jsou dvě baterie (to je ta nejdelší, bílá, část – obě byly nabité, sice jen částečně, ale na vyzkoušení stačí. Šest náplní (hnědá část, přímo do tlamy) a jedna prázdná náplň s “atomizérem” – to je ta hlavní část, co proměňuje náplň na “kouř”. Tahle malá potvora se musí z náplně vždy vyndat a to jde dost ztuha – řešení: zásobník sundavat při nasazení na zbytek cigarety. Pak se v krabici motá nabíječka a to je vše. Hrubě doporučuji koupit pouzdro – do standardních tabatěrek se e-cígo nevejde a jen tak v kapse jej nosit není právě hygienické.

První kouř

OK, nasadit náplň, našroubovat a tahat… To jsem se překvapil – ono to fakt čmoudí! A hodně. Kouř chutná podobně jako normální cigareta, ale je “jemnější” – chuťově, nikoliv účinkem, jak jsem záhy zjistil… Poučen prvotním předávkováním doporučuju tak maximálně 12 šluků a pauza – to odpovídá jedné cigaretě. Ono to svádí, jelikož z počátku kouř necítíte – ale účinkem odpovídá nejsilnějším cigaretám (pořídil jsem High náplň).

Chvíli to trvalo, než jsem přišel na správný způsob – ono se musí potahovat zvolna (lépe to čmoudí), ale silněji, než z normální cigarety. Ale taky se nesmí “přetáhnout”, protože pak místo kouře člověk vytáhne samotnou náplň a to je pěkně hořký svinstvo…

Chuť? Zajímavá – k cigaretě (kouřil jsem Lucky Strike RED) to má celkem blízko, ale kouř neškrábe, nenechává v puse chuť a je studený. Nejdřív mi to moc nechutnalo, ale dneska už jsem si zvykl a jde to. Zítra zkusím nějakou příchuť :-)

No, to by bylo pro začátek všechno – výdrž a další věci popíšu za týden – po vyzkoušení, zatím jsem vykouřil dvě náplně a 2x měnil baterii, ale to je hlavně kvůli mým experimentům :). Nechci to zakřiknout, blbnu s tím zatím jen 24 hodin, ale stejně dlouho jsem neměl cigárko a nechybí mi. Uvidíme večer v hospodě :-)

Jednou štěkáno na “Děkujeme, ze kouříte… e-cigarety!”

  1. Amálka napsal:

    Koukám jako puk :-). Na co lidi nepřijdou! Sice jsem nekuřák, ale zase mám orální fixaci na jídlo, a to takovou, že ji přesně vystihují popsané snahy o zanechání kouření. Podobně jsem se snažila zanechati jídla (od pevné vůle aneb „nebudu se přežírat“, přes „no tak trochu uberu, to ani nepoznám“, k náhražkám typu „soja, tofu, zelenina, všechno řízek připomíná“ až k „s jídlem končím, dám se na půst“!), ale s přibližně stejně dlouho trvajícím účinkem.
    Herdek, kdy už někdo vymyslí e-řízek, e-saláty a e-čokoládu????

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!