A máme tu další díl našeho oblíbeného seriálu o vaření s šibou po boku. První díl se setkal s celkem slušným ohlasem, a tak si dnes dáme něco malinko obtížnějšího… Zatímco posledně jsme pekli štrůdl pouze pro lidskou část domácnosti, tentokrát se budeme snažit jedním šmahem obsloužit i šibu (a nejen při ochutnávání…). Takže pozor, jdeme na to :) Ale pozor, abyste si pséka nerozmlsali, nebo budete muset vařit denně :)

Dnes budeme vařit zapékané těstoviny po polo-provensálsku (logicky – pes nemůže koření, takže pečeme půl na půl). A co že to budeme potřebovat?

 • jedno balení těstovinové rýže (doporučuji z tvrdé pšenice – semolinové – pro labužníky nejlépe od Rapunzel)
 • 4 vejce
 • 4 nožičky párku
 • provensálskou omáčku, 250ml (nemáme-li šibu, můžeme se s tím patlat ručně, jinak Vitana to jistí)
 • cca 300g masa (pro šibu), tentokrát jsem použil hovězí pečeni, bok, plátky (ano, nakupuji v Albertu :)
 • 200g bílých fazolí (tady máte opět dvě možnosti – já je namáčím den předem a pak 3 hodiny vařím, stejně dobře ale poslouží konzerva od Heinz…)
 • půl kostky masoxu (opět dle preferencí)
 • sůl, majoránku, česnek, papriku (krom soli možno vynechat či upravit)
 • na špičku nože koriandru
 • pevné nervy a hračku pro šibu
 • papír na pečení (prodává se to jako „pečící papír“, ale to mu nepřiznám, ještě nikdy se mi jej nepodařilo donutit péci… všechno oddřu já…)

A jako obvykle – před započetím si dáme panáka…

Tak, jdeme na to. Den předem naložíme fazole do vody, aby změkly. Také si naklepeme krávu na tenčí plátky (když příprava, tak pořádná) a vrátíme jí do ledničky.

Druhý den šoupneme namočené fazole na plotnu a přivedeme k varu. Na mírném ohni tak povaříme cca 3 hodiny, dokud se nezačnou lehce loupat. Tuto dobu využijeme k venčení šiby, která bude aspoň řádně utahaná a po návratu nám nebude kecat do vaření. Prvních 10 minut…

Fazole zcedíme a zatím jim dáme pokoj. Na plotnu šoupneme další kastrol s cca 3 litry vody a polovinou kostky masoxu. Než se začne vařit, připravíme si další ingredience (a odeženeme šibu z kuchyně (ok, aspoň se o to pokusíme…)). Maso nakrájíme na kostičky, nudličky, cokoliv – pokud chcete, klidně vykrajujte hvězdičky, šiba to ocení. V pravidelných intervalech pak vyháníme loudící šelmu z kuchyně (vždy stojíme mezi psem a masem!). Následně pokrájíme párky (a smíříme se s tím, že pro nás zbydou jen dvě nožičky – těm hlubokým šibím očím nelze odolat…).

Tak, voda se vaří, šup tam těstoviny a nechat je pořádně zaplavat – nechávám 10 minut – „al dente“. Nyní máme asi tak 5 minut času, pohrajme si s lehce přežranou šibou :)

Maso (kravičku pro pejska) lehce „orazíme“ na vodě (cca 5 minut by mělo stačit) a začíná nejzajímavější fáze. Těstoviny zcedíme, lehce propláchneme a smícháme s vejci (doporučuji před tím vrazit zpět do hrnce, z cedníku to celkem teče).  Vzniklou hmotu rozdělíme do dvou misek cca na 1/3 (šiba) a 2/3 (my). Do šibí porce vmícháme maso a do naší části vše ostatní (koření, omáčku, párky, fazole, sůl (na tu nezapomenout…)) a necháme půl hodiny odstát. Zatím si připravíme dva pekáčky nebo zapékací misky (cokoliv, v čem pečeme. Zkoušel jsem dávat oba základy i do jednoho a oddělit, ale omáčka má tendenci prosakovat, takže nic pro šibu) a místo oleje je vyložíme papírem (pes olej nemůže a nám bude stačit to, co pustí párky, věřte mi).

Nu a to je vše – základ vlijeme do pekáčků a necháme zapéci při 200 stupních cca 20 minut (troubu nepředehřívat). Podáváme teplé (pro nás) a studené (pro psa), nakrájené na plátky. Jako příloha se hodí Chardonay 2003 a pro šibu voda :) Dobrou chuť :)

PS: ta část s hovězím je skutečně pro pejska, nezaměňit!

PPS: pochopitelně místo párků můžeme i do „lidské“ části přidat opravdové maso, já ale raději Krahulíka :)

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!