Ač by se mohlo zdát, že tak běžná činnost jako je vaření nemá se šibím spolubydlícím mnoho společného, opak je pravdou. Šiba, to zvíře všetečné a zvědavé, dodá i té nejobyčejnější činnost dobrodružný prvek a je až k neuvěření, do jaké míry ovlivňuje i ty nejprostší úkony. V následujícím, zatím jen jednodílném, seriálu se tyto specifika pokusím stručně shrnout.

Tak, tím jsem udělal zadost bontonu a můžeme se vrhnout do vaření :) K přípravě dvou kusů štrůdlu, pro středočechy: jablečného závinu, bude potřebovat:

 • Dva balíčky listového těsta (balíček po dvou plátcích, mražené – máme v domě šibu, takže není čas se patlat s domácím těstem)
 • Šest jablek
 • Rum
 • Strouhanku
 • Mouku
 • Hrozinky
 • Jedno vejce
 • Portské nebo silnější burbon či kořalku dle chuti
 • Med
 • Misku vody
 • Oblíbenou šibí hračku
 • Kulatinu 3 metry, nejlépe průměr 3cm a více, dubovou

Těsto vybalíme a necháme rozmrznout na nějakém vyvýšeném místě mimo dosah šiby. Hluboce zmrazené těsto taje cca 1,5 hodiny, takže vyrazíme na odpolední venčení. Vrátíme se po dvou hodinách, psa napojíme, očistíme a zbavíme bahna, chaluh z rybníka, šupin a z tlamy vyrveme zatoulaný leknín. Následuje očista vlastní. Ze sprchy v pravidelných intervalech vystrkujeme kulatinu a odháníme šibu od rozmrzlého těsta. Po skončení této zábavné činnosti si nalijeme portské a připravíme se na strouhnání jablek.

Jablka není potřeba mýt, postačí je na chvíli položit na stůl a poodejít. Po návratu sebereme dvě jablka z pod stolu, pro jedno si dojdeme do postele, další bude ve sprše a poslední v misce s vodou. Šesté bychom hledali marně, takže alespoň vytáhneme z dusící se šiby ohryzek. Ovoce je perfektně olízáno dočista, můžeme začít strouhat. Postupně do připravené mísy nastrouháme pět jablek a zbytky vkládáme do další nádoby, po každém nastrouhaném jablku odběhneme do kuchyně a odeženem šibu od těsta. Při poslední cestě nic nedbáme na zvuky struhadla vláčeného po parketách a nalijeme si další portské. Takto připraveni na nejhorší se vrátíme ke stolu, ze země sebereme zbytky jablek a vytáhneme pátý ohryzek ze šiby.

Při náratu do kuchyně si povšimneme velmi rychlého, rozmazaného tvaru mihnoucího se kolem dveří a v duchu se rozloučíme s jedním balíčkem těsta. Psa nemá smysl honit, neboť je přeborníkem v hltu na čas. Od plic si zanadáváme a dáme si panáka. Do zbytku strouhaných jablek přidáme tři lžíce medu, 1 deci rumu (povede-li se odměřit, jinak tam prostě cákneme a doufáme ve správný odhad), posypeme skořicí a necháme odstát. Výsledná hmota je poněkud tekutá, ale tak to má být. Hrozinky spaříme vroucí vodou a odeženeme šibu od těsta. Rozinky zcedíme a na pomoučeném válu vytvarujeme z těsta základ na štrůdl (rozválíme šišku do šíře). Podezřelé ticho nás vyžene z kuchyně a nacházíme šibu dorážející zbytky jablek. Vytáhneme z krku lehce oslintaný ohryzek a jdeme se umýt.

Po návratu do kuchyně nás vítá lehce se motající šiba (příště raději jen půl deci rumu), kterou odlákáme na hračku a napojíme čistou vodou. Již částečně vysušená jablka klademe na těsto posypané strouhankou a upíjíme portské. Zasypeme rozinkami a strouhankou, pro zvýšení stability se podepřeme kulatinou. Šiba spí. Těsto přehrneme přes náplň, potřeme vajíčkem a šup s výsledkem do trouby na 180 stupňů a 20 minut. Tuto dobu věnujeme poklízení kuchyně a venčení šiby, podaří-li se vzbudit. Následně dopijeme portské a pochutnáme si na štrůdlu.

Dobrou chuť!!

Poznámka: jakákoliv podobnost se skutečností je čistě náhodná :)

Jednou štěkáno na “Pečeme se šibou – díl prvý, Štrůdl”

 1. […] máme tu další díl našeho oblíbeného seriálu o vaření s šibou po boku. První díl se setkal s celkem slušným ohlasem, a tak si dnes dáme něco malinko obtížnějšího… […]

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!