Jelikož se mi množí žádosti o poskytnutí rad začínajícím chovatelům, zejména co se týče výcviku šibinek, rozhodl jsem se svá pozorování sepsat v sérii článků na toto choulostivé téma. Neříkám, že jsem „kdo ví jak zkušený chovatel“, šiba mne vlastní teprve dva roky a před tím jsem měl tak maximálně křečka (a svatý pokoj), ale zkušenosti přímo z “bitevního pole” jsou často ty nejdůležitější. A věřte mi, za ty dva roky těch bitev bylo poměrně dost… Začneme ale tím nejdůležitějším – šiba je japonský pes, takže je potřeba se s ním v prvé řadě dorozumět, neb i šibinky vychované v Čechách mají tendenci používat svůj vlastní slovník. Ne, není třeba se učit japonsky (i když ta zkušenost se může hodit – ne kvůli pokynům v šibím mateřském jazyce, ale kvůli tréninku v trpělivost, který během studia získáte…), ale je potřeba respektovat některé odlišnosti ve vnímání základních pokynů. Inu, ruče do toho!

Za dvě léta soužití s jedinečnou šibou (čti: samuraj, ze kterého páchám harakiri já…) se mi podařilo odpozorovat některé zásadní rozpory v tom, jak pokyn myslíme a jak jej vnímá šiba. Následující řádky jsou tak založeny na měsících a měsících trpělivého studia a konzumaci uklidňujících léků. A alkohol taky někdy neškodí…

Pro porozumění šibám je nutno si nejprve uvědomit tyto základní vzorce jejich chování:

 • Šiba si dokáže zapamatovat nejen obsah, ale i formu pokynu
 • Šiba vlastní zásobník na pokyny s kapacitou pěti slov a zpracováním v režimu LIFO (last in, first out – aneb: posledně řečené se provede jako první, provede-li se…)
 • Šiba neuznává negace a vyhodnocuje je jako samostatná slova. Příklad: “nesmíš” bere jako “ne smíš”
 • Fyzické tresty jsou brány jako křivda, nikdy nejsou vztahovány k právě vykonané činnosti
 • Ve většině případů šiba rozumí a chápe, není blbá, jen na vás kašle.

Vyzbrojeni těmito základními znalostmi se můžeme pustit do samotného výkladového slovníku, předpokládám, že význam pokynů je jasný, doplňuji tedy jen význam, který jim přikládá šiba a případně i odpozorovanou radu, jak šibu přesvědčit, že její předpoklad není tak úplně správný:

 • Fuj! – značí předmět nebo činnost, který je hodný podrobného průzkumu. V případě předmětů menších než šiba jde o pobídku k sežrání.
  • Při rychlém pohybu směrem k šibě docílíte pouze honitby se šibou držící “Fuj” v tlamě. Osvědčilo se kombinovat Fuj! s lákáním na pamlsek a rychlým úprkem směrem od šiby.
 • Ke mně! – páníček si chce hrát na honěnou, zůstanu stát a počkám, až ke mě přijde. Pak zdrhnu.
  • Po pokynu počkat 5s a následně přitáhnout vodítkem. Pokud není šiba na vodítku, máte smůlu a nezbyde, než pokyn zopakovat a zmizet za bukem.
 • Nesmíš! – páníček diví, proč to nedělám. Aneb – zde funguje zmíněná fronta LIFO. Šiba slyší: “Smíš, ne!”…
  • Nepoužívat…
 • Čekej! – pobídka k rychlému běhu.
  • Tréninkem na vodítku se dá docílit bezchybného pochopení správného významu slova. Jde jen o to šibu udržet…
 • Nevrč! – pokyn k agresi (LIFO: „Vrč, ne!“). Nedělám si srandu, jakékoliv slovo, obsahující “vr” nebo jen hrdelní „r“ (kamarrrád) je vstupenkou k vyštěkání lumpa. (týká se psů)
  • Vrčení lze omezovat na minimum dvěma způsoby: a) venčit tam, kde nejsou psi, b) odměňovat za nevrčení a ve chvíli, kdy začne šiba „bublat“ či „dunět“ odlákat na pamlsek a vyrazit pryč. Trestáním za „agresi“ (šiba je pes dominantní, byli jste varováni) je značně kontraproduktivní – pes, „díky kterému“ došlo k pokárání, je navždy na černé listině. Pokud už řešíte „vystartování“ na jiného psa, pak se osvědčilo dělat si ze šiby srandu. Fakt! Smích s průpovídkou: „No ty seš ale vlkodlak“ nebo „Jo, ty a která armáda“ má značné pacifikační účinky…
 • Lehni, Sedni, Zůstaň – šiba slyší: “   „. Jinými slovy – ticho :)
  • Na pamlsek se dá docílit 100% poslušnosti, bez pamlsku 100% ignorace.
 • Hodný kluk/Hodná holka! – mám kouknout na páníka a dožadovat se pamlsku.
  • Používat co nejčastěji, jen pozor na váhu vaší šibinky :)

A to by mohlo, co se týče základních pokynů, stačit. Pokud někdo získal dojem, že šiba je tvor neposlušný, nemůže být dále od pravdy – šiby jsou inteligentní a to tak, že velice. Jen to chce respektovat drobné odlišnosti už během výchovy štěněte a získáte nejlepšího psího společníka na světě! Budete-li se ale snažit vychovávat šibu podle příručky pro NO, bude to nejen ztráta času, ale i trápení vás i vašeho psa. Tenhle článek je myšlen naprosto vážně, i přes odlehčenou formu. Šiba je zkrátka ideální pes pro každého, kdo mu/jí dopřeje značnou dávku volnosti a nechce otroka, co si sedne, kdykoliv mu to přikáže. Se šibou si pořizujete osobnost, společníka a rovnocenného partnera – nikoliv „rohožku“. A nezapomeňte na důslednost – pokud něco, cokoliv, zakážete, nesmíte to povolit ani jednou! Jednou povoleno se u šiby rovná „vždy povoleno“, nezáleží na okolnostech „výjimečného povolení“. Arči například nesměl do postele, pak jej pokousala doga a po dobu rekonvalescence byla postel povolena. Od té doby usíná na mém polštáři. Denně… (a je to super, ale neříkejte mu to).

A závěrem malá soutěž – kdo v komentářích první správně vyloží, co provede šiba (dle popsaných definic) na tuto šílenou a chybnou konstrukci, má u mne láhev vína Kagor ročník 1998, uzávěrka je v neděli 28.9.2008 ve 23:59. Takže:

„No fuj! Je to kamarád! Nesmíš! Ke mně!“

A prosím, komentujte hojně, neomezujte se na odpověď na soutěžní otázku – každá zkušenost s výchovou šiby je vítána!

Štítky: , , , ,

11 x štěkáno na “Šibí slovník”

 1. wakowlk napsal:

  No tak na tyhle povely by Arčí reagovala asi takhle: S vrčením by šla obhlédnout cizí objekt (zřejmě psa), samozřejmě by si myslela, že je jí to dovoleno, jen na to ke mně máme reakci, že nečekáme až panička přijde na dosah, ale prcháme přímo. Pokud by to byl pes větší než ona tak by neprchala, ale udělala by vše proto, aby ho mohla roztrhat a sežrat…..A Kvijátková by se šla kouknout bez vrčení, vrtěla by ocáskem, popřípadě celou půlkou šiby, chvíli by se psem laškovala a na povel ke mně by si sedla na prdel a čekala až ji odnesu…..Co by udělala jiná šiba netuším, neb co šiba to originál….

 2. wakowlk napsal:

  Tak mě napadlo že jsem vlastně neodpověděla na soutěžní otázku – takže asi by to mělo bejt – sežer ho, vrč, vždyť přece můžeš a prchej…..:-)

 3. kairo napsal:

  No me by Kairo reagovala asi tak ze by kolem psa s vrcenim prosla jako dama a Reena by si chtela hrat. Jinak co se tyka povelu ke me tak ten zna asi jen Reena. Kairo si asi rika ze kdyz neco chci tak si k ni mam dojit sama a prijde jen kdyz mam neco dobreho.

 4. Arista napsal:

  Hezký slovníček.
  Co se týká soutěžní otázky, tak souhlasím s Wakowlkem , ale víno už na mě asi nezbyde :-)
  Taky souhlasím co šiba, to originál. Naše šiba, coby štěně, měla legrační reakci na Fuj – znamenalo to „budu lítat kolem zakázaného předmětu, občas naznačím , že ho chci, panička se tak hezky rozčiluje, to je bžunda“.

 5. Petra napsal:

  Ahoj, vím jiste, co by udělal Rexík – ignoroval by nas a cuchal by v trave. Moc pekny clanecek, sakra – s tou cernou listinou mate pravdu, minuly tyden jsem Rexika zmydlila za to, ze se vrhnul na jednoho maďara (ohare) v parku a dnes sel automaticky po nem. Pritom byli driv v ramci mozností kámoši. Jinak super blog, narazila jsem na nem nahodou pri hledání psa GORO :) Petra + Rexík

 6. wakowlk napsal:

  Tak jsem si dneska v polích ověřovala šibí slovník:
  FUJ! – znamená opravdu fuj, ovšem je li mnou zavřískáno dostatečně hystericky. Pak ještě moje šiby dokáží opustit hnus v tom případě, že hoooodně posměšně poznamenám – ty nejsi šiba, ty si prase. Normální obyčejné FUJ znamená – sežer to.
  KE MNĚ ! pro moje holky neznamená skoro nic, teda pro Arču nic, pro Kvijátkovou – zase hystericky zavřískáno, znamená že si sedne a milostivě čeká až k ní dojdu. Zato na přátelské pošéééééém dokáží občas i přijít.
  NESMÍŠ ! – je přesně to co popsal márty
  ČEKEJ, ZŮSTAŇ A NETAHEJ ! – znamená kdo uteče ten vyhraje
  NEVRČ ! – jsme zatím neměli možnost ověřit, neb jsme za ty tři hodiny venku nikoho nepotkali
  SEDNI, LEHNI !- v tom dnešním mokru ani za kus masa
  HODNÁ HOLKA – nebylo zač moc chválit, ale Arčí – když je pochvala vyřčena opravdu uznale dokáže povyrůst hrdostí o pár cenťáků a pět minut nese čumák nahoru, Kvijová pokud se jen kecá a nerozdává žvanec, tak na mě kouká s výrazem, podívej jak je mi to jedno….nekecej a naval piškot, nebo se na tebe příště vy……

 7. petra napsal:

  Z dlouhodobého pozorování našeho shibáka jsme zjistili následující vnímání našich rádoby příkazů:
  FUJ – (většinou se jedná o nějaký nechutný zbytek jídla pohozený v parku) – Rexík FUJ rychle zhltne ještě než si ho na vodítku přitáhnu či pokud je na volno uteče dostatečně daleko a pak předmět zhltne. Když ho kárám odkrkne si a podívá se na mě s výrazem neviňátka.
  K NOZE! – Pokud vykřiknu normálním hlasem, Rexík zkontroluje, zda mám pamlsek a radostně přiběhne, sedne si k noze, zvedne tlapku a olízne se. Pokud křičím hystericky Rexík se v parku rozhlédne, zdali opravdu spatří velkého nebezpečného psa –
  následuje zoufalý pokus – SEDNI, ZUSTAN, KE MNE, K NOZE, SEDNI, NESMIS apod, nacez pes utece setinu sekundy predtim, nez bych ho chytla za obojek… pak většinou následují výtky: Proč vrčíš a chces přes čumák a zatímco odnáším psa v náručí on celý bublá vzteky a nemluví potom s námi…/dotycny pes-pricina ponizeni se dostava na cernou listinu/
  SEDNI, LEHNI – pes se muze pretrnout, aby ukoly splnil, pritom se ale olizuje
  AHOJ – pes podava tlapku, olizuje se a polyká naprázdno
  CEKEJ – pes se na prechodu zastavi
  U NOHY – pes opravdu prejde silnici vedle nohy
  ŠIKULKA – pes si hned za prechodem sedne a olizne se
  NEZEBREJ – pes ignoruje
  MUZES – pes vyskočí na pohovku (tento prikaz se pouziva jen pokud neni panicek doma)
  TY JSI HEZKY PEJSEK POJD SE MNOU – Rexik vesele odchazi s nezmamymi lidmi. /Dnes jsme vysli z bytu a Rexik potkal sousedku, ktera se hned pitvorila a zvala ho na navstevu – Rexik tedy radostne odhopkal a za chvili jsem jiz zezhora slysela sousedku jak rika: Copak bych ti tak nabidla…:)

 8. wakowlk napsal:

  Včera, když jsme tak brouzdali přírodou a šiby zmerčily opět kupku hnoje vzpoměla jsem si ještě na jeden univerzální povel – doprdeleokamžitěkemnějestlitamvlezeštaktiudělámzprdeletrhacíkalendář – jestliže to vřískám dostatečně vztekle, šibice tuší že by fakt mohly jednu přes řiťku chytit a opouštějí úmysl jít se z gustem vyválet….

 9. […] plnej byt…), takže k věci – nejdřív rychlovyhlášení minisoutěže pod článkem Šibí slovník, otázka byla velice zapeklitá a termín šibeniční, nicméně, podle toho, co jsem psal je […]

 10. navarro napsal:

  Po nekolika mesicnim souziti s Arcim vim uplne presne co udela: **cokoliv ho zrovna napada**, protoze panicek bez pamlsku je naprosto nezajimavy chomac bilkovin, trapne si trepici hlasivky a obtezujici nas Arciho nadmernym hlukem ;).

 11. […] (šiba inu) proč ne :) Šibí slovník se  setkal s nad očekávání kladným přijetím, tak proč nepokračovat dále. Nebo spíše […]

Vyštěkat

Můžete použít standardní HTML tagy a taky Texy formátování!